Praca socjalna w środowisku, uprawniająca pracownika socjalnego do otrzymywania dodatku do wynagrodzenia

Pytanie:

"Na czym powinna polegać praca socjalna w środowisku, uprawniająca pracownika socjalnego do otrzymywania dodatku do wynagrodzenia?"

Odpowiedź prawnika: Praca socjalna w środowisku, uprawniająca pracownika socjalnego do otrzymywania dodatku do wynagrodzenia

Do podstawowych obowiązków pracownika musi należeć praca socjalna w środowisku polegająca m.in. na przeprowadzaniu rodzinnych wywiadów środowiskowych poza siedzibą jednostki.
Warto tu przywołać odpowiedź na interpelację poselską Tadeusz Tomaszewskiego i Bogusław Wontora z dnia 5 lipca 2007 r. W piśmie sekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Mirosława Mielniczuka możemy przeczytać:
„Mając powyższe na uwadze, uznano, że prawo do dodatku powinni mieć pracownicy socjalni, którzy znaczną część swojego czasu pracy poświęcają na świadczenie pracy socjalnej w środowisku. Należy stwierdzić także, że pracownik socjalny wykonujący swoje obowiązki jedynie lub w większości w siedzibie jednostki podlega innym (mniejszym) obciążeniom, zarówno psychicznym i fizycznym w kontekście zdrowotnym, niż pracownik świadczący pracę na rzecz klientów pomocy społecznej w środowisku. Główną przesłanką do nabycia przez pracownika socjalnego prawa do dodatku jest świadczenie przez niego pracy socjalnej w środowisku, w tym przeprowadzanie wywiadów środowiskowych. Praca ta powinna być świadczona faktycznie i stale, nie zaś sporadycznie (np. w ramach zastępstwa za pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim lub urlopie wypoczynkowym) lub w wyniku zdarzenia losowego (np. interwencje, nadzór na wykonywaniem pracy przez pracownika socjalnego). Należy także wyraźnie zaznaczyć, że przedmiotowy dodatek ma być rekompensatą za trudne warunki pracy pracownika socjalnego pracującego w środowisku, nie zaś z tytułu zatrudnienia na stanowisku pracownika socjalnego”.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika