Prawidłowe złożenie podpisu

Pytanie:

Czy jeżeli przepis prawa mówi o podpisie to należy rozumieć przez to podpis czytelny? Czy jako podpis czytelny może być traktowana pieczątka imienna i podpis nieczytelny (razem)? Czy w przypadku jeśli podpis nabywcy na fakturze jest nieczytelny może być to przeszkodą w dochodzeniu należności na drodze sądowej?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Pojęcie podpis nie jest pojęciem, które posiadałoby jakąś definicję prawną. Jego istota wynika z celu, któremu ma służyć- identyfikacji osoby, która go złożyła. Jak z tego wynika- tylko wtedy podpis nie spełnia swojej funkcji, gdy na jego podstawie nie można zidentyfikować osoby, która go złożyła. Nie jest to zatem bezpośrednio tożsame z "czytelnością" podpisu, ale w konkretnej sytuacji może tak się zdarzyć, że z powodu braku czytelności podpis nie spełnia swojej funkcji.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

rycerz

31.5.2010 11:39:24

Re: Prawidłowe złożenie podpisu

Czy na poczcie muszę się podpisywać z imienia i nazwiska czytelnie tak jak prosi o to pani w okienku jeżeli np na pasku odbioru listu poleconego jest napisane : czytelny podpis ? Ale mój podpis składa się tylko z nazwiska /czytelnego/ i zawsze i wszędzie tak się podpisywłem.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 22.4.2017

  Zmiany przy zakładaniu spółki z o.o. przez internet

  Przyjęte przez Sejm zmiany dotyczą stosowania podpisu elektronicznego przy zawieraniu umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet oraz składania wniosku o rejestrację (...)

 • 29.12.2018

  Nowe zasady dotyczące zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych

  Z dniem 1 stycznia 2019 r. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych! Dotychczasowy katalog zwolnień od akcyzy wyrobów węglowych pozostaje bez (...)

 • 12.9.2018

  Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko, co musisz wiedzieć

  Tematem artykułu jest zagadnienie wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę oraz wskazanie przykładowych błędów, jakie w tych sytuacjach popełniają strony stosunku pracy. Omówione (...)

 • 29.4.2017

  Od połowy 2018 roku zwolnienia tylko elektronicznie

  Senat przyjął bez poprawek zmiany ułatwiające wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich. Od połowy 2018 r. zastąpią one całkowicie zwolnienia na drukach papierowych. Jakich zaświadczeń (...)

 • 25.5.2004

  Wystawianie faktur przez nabywcę

  Regulacje zawarte w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz w wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych wprowadzają szereg, nieznanych dotychczas rozwiązań. Jednym z (...)