Prawidłowe złożenie podpisu

Pytanie klienta:

""Czy jeżeli przepis prawa mówi o podpisie to należy rozumieć przez to podpis czytelny? Czy jako podpis czytelny może być traktowana pieczątka imienna i podpis nieczytelny (razem)? Czy w przypadku jeśli podpis nabywcy na fakturze jest nieczytelny może być to przeszkodą w dochodzeniu należności na drodze sądowej?""

Odpowiedź prawnika:

Pojęcie podpis nie jest pojęciem, które posiadałoby jakąś definicję prawną. Jego istota wynika z celu, któremu ma służyć- identyfikacji osoby, która go złożyła. Jak z tego wynika- tylko wtedy podpis nie spełnia swojej funkcji, gdy na jego podstawie nie można zidentyfikować osoby, która go złożyła. Nie jest to zatem bezpośrednio tożsame z "czytelnością" podpisu, ale w konkretnej sytuacji może tak się zdarzyć, że z powodu braku czytelności podpis nie spełnia swojej funkcji.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.