e-prawnik.pl Porady prawne

Prawidłowe złożenie podpisu

Pytanie:

Czy jeżeli przepis prawa mówi o podpisie to należy rozumieć przez to podpis czytelny? Czy jako podpis czytelny może być traktowana pieczątka imienna i podpis nieczytelny (razem)? Czy w przypadku jeśli podpis nabywcy na fakturze jest nieczytelny może być to przeszkodą w dochodzeniu należności na drodze sądowej?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Prawidłowe złożenie podpisu

20.6.2002

Pojęcie podpis nie jest pojęciem, które posiadałoby jakąś definicję prawną. Jego istota wynika z celu, któremu ma służyć- identyfikacji osoby, która go złożyła. Jak z tego wynika- tylko wtedy podpis nie spełnia swojej funkcji, gdy na jego podstawie nie można zidentyfikować osoby, która go złożyła. Nie jest to zatem bezpośrednio tożsame z "czytelnością" podpisu, ale w konkretnej sytuacji może tak się zdarzyć, że z powodu braku czytelności podpis nie spełnia swojej funkcji.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Prawidłowe złożenie podpisu

rycerz

31.5.2010 11:39:24

Re: Prawidłowe złożenie podpisu

Czy na poczcie muszę się podpisywać z imienia i nazwiska czytelnie tak jak prosi o to pani w okienku jeżeli np na pasku odbioru listu poleconego jest napisane : czytelny podpis ? Ale mój podpis składa się tylko z nazwiska /czytelnego/ i zawsze i wszędzie tak się podpisywłem.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ