Prawidłowe złożenie podpisu

Pytanie:

"Czy jeżeli przepis prawa mówi o podpisie to należy rozumieć przez to podpis czytelny? Czy jako podpis czytelny może być traktowana pieczątka imienna i podpis nieczytelny (razem)? Czy w przypadku jeśli podpis nabywcy na fakturze jest nieczytelny może być to przeszkodą w dochodzeniu należności na drodze sądowej?"

Odpowiedź prawnika: Prawidłowe złożenie podpisu

Pojęcie podpis nie jest pojęciem, które posiadałoby jakąś definicję prawną. Jego istota wynika z celu, któremu ma służyć- identyfikacji osoby, która go złożyła. Jak z tego wynika- tylko wtedy podpis nie spełnia swojej funkcji, gdy na jego podstawie nie można zidentyfikować osoby, która go złożyła. Nie jest to zatem bezpośrednio tożsame z "czytelnością" podpisu, ale w konkretnej sytuacji może tak się zdarzyć, że z powodu braku czytelności podpis nie spełnia swojej funkcji.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • rycerz 2012-05-31 11:39:24

    Czy na poczcie muszę się podpisywać z imienia i nazwiska czytelnie tak jak prosi o to pani w okienku jeżeli np na pasku odbioru listu poleconego jest napisane : czytelny podpis ? Ale mój podpis składa się tylko z nazwiska /czytelnego/ i zawsze i wszędzie tak się podpisywłem.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika