Prawo do renty rodzinnej

Pytanie:

"Pobieram rentę po zmarłej żonie na dziecko. I wątpliwość pojawia się wtedy, gdy zawrę związek małżeński i \"nowa żona\" dokona adopcji. Pytanie brzmi, czy zawarcie przeze mnie związku małżeńskiego i adopcja dziecka przez żonę spowoduje, iż dziecko utraci prawa do otrzymywania renty po zmarłej żonie?"

Odpowiedź prawnika: Prawo do renty rodzinnej

Zgodnie z treścią ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dzieci są uoprawnione do pobierania renty rodzinnej po zmarłym rodzicu: 1) do ukończenia 16 lat, 2) do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo 3) bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2. Natomiast art. 101 tej samej ustawy stanowi, iż prawo do świadczeń ustaje: 1) gdy ustanie którykolwiek z warunków wymaganych do uzyskania tego prawa, 2) ze śmiercią osoby uprawnionej. Z powyższego wynika, iż adopcja nie może być przyczyną utraty przez dziecko prawa do renty rodzinnej po zmarłej matce.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Zuuuuuuza 2012-05-25 20:33:20

    witam! mam problem! dostaje od kilku lat rente po zmarłej mamie, którą w całości pobiera mój ojciec, a ja z tego nie mam ani grosza. Ojciec zabiera wszystko dla siebie i traci na ubrania dla siebie, samochód, papierosy i piwo. Mam 17 lat za kilka miesięcy kończę 18 czy już teraz mam prawo aby ubiegać się o rente po mamie do rąk własnych? Proszę o pomoc i z góry dziękuje!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika