e-prawnik.pl Porady prawne

Prawo pierwokupu użytkowania wieczystego

Pytanie:

W przypadku sprzedaży użytkowania wieczystego ustanowionego jako odszkodowanie za utratę własności nieruchomości przysługuje czy nie przysługuje prawo pierwokupu, jeśli nieruchomość nie została zabudowana?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Prawo pierwokupu użytkowania wieczystego

18.5.2007

Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 2004 r. Nr 261 poz. 2603 ze zm.) prawo pierwokupu prawa użytkowania wieczystego przysługuje gminie wówczas, gdy nieruchomość, na której ustanowione jest to prawo, nie jest zabudowana. Tak stanowi przepis art. 109 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Od tej zasady przewidziane zostały wyjątku. Jeżeli prawo użytkowania wieczystego zostało ustanowione jako odszkodowanie lub rekompensata za utratę własności nieruchomości, prawo pierwokupu nie przysługuje, o czym wyraźnie mówi przepis art. 109 ust. 3 pkt 3 ustawy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ