Prawo rodziców do kierowania postępowaniem dziecka
Pytanie:
"Jakie uprawnienia wynikają z prawa rodziców do kierowania postępowaniem dziecka, które znajduje się pod ich władzą rodzicielską?"
Odpowiedź prawnika: Prawo rodziców do kierowania postępowaniem dziecka
Jednym z istotniejszych uprawnień władzy rodzicielskiej władzy rodzicielskiej jest niewątpliwie uprawnienie do kierowania jego postępowaniem. Wyraźnie przyznaje je rodzicom art 96§1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, stwierdzając, że rodzice wychowują dziecko i kierują nim. Pojęcie kierowania, jak przyjmuje się w piśmiennictwie, obejmuje szereg bardziej szczegółowych uprawnień do decydowania o tym, w jakim środowisku dziecko przebywa, w tym międzyinnymi:
1) określanie miejsca pobytu dziecka,
2) odebranie dziecka od osoby nieuprawnionej,
3) czasowe powierzenie pieczy nad dzieckiem innej osobie,
4) regulowanie trybu życia dziecka,
5) nadzór nad jego postępowaniem,
6) decydowanie o uczestnictwie dziecka w działalności środowisk pozarodzinnych,
7) wybór kierunku edukacji,
8) dobór i kontrola informacji uzyskiwanych przez dziecko,
9) zapewnienie wypoczynku wakacyjnego.
Przyznanie rodzicom tak rozległych uprawnień do kierowania dzieckiem wynika bezpośrednio z konieczności umożliwienia im sprawowania należytego nadzoru nad nim, lub czasowego, a nawet stałego powierzania tego obowiązku osobom, które sami wybiorą i uznają za godne zaufania. Uprawnienia te przyznane są im przez przepisy prawa w trosce o dobro dziecka, które, jak wspomnieliśmy wyżej, jest wartością nadrzędną i głównym punktem odniesienia przy ocenie, czy władza rodzicielska jest wykonywana należycie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?