Prawo wglądu do dokumentów spółki z o.o.
Pytanie:
"Nie mam wglądu w papiery naszej spółki. Przypuszczam, że gdybym sprawę postawiła "na ostrzu noża", prezes być może udostępniłby mi je. Jednakże niewiele bym z nich zrozumiała (wspominałam już, że jest to moja pierwsza spółka z o.o.). Przeprowadziłam rozmowę z prezesem spółki (jest bardzo negatywnie nastawiony zarówno co do mojej osoby, jak i mojego przyjaciela - obydwoje jesteśmy udziałowcami). Czy mogę udać się do siedziby naszej spółki wraz z osobą z zewnątrz (ta osoba zna się na rzeczy i będzie w stanie mi doradzić) i zażądać wglądu w papiery? Jeżeli tak, to czy wystarczy moje pełnomocnictwo dla tej osoby? Czy musiałabym je sporządzić u notariusza? Czy prezes ma prawo odmówić mi wglądu w papiery? Czy będzie miał prawo odmówić wglądu w papiery, jeśli udam się tam z osobą towarzyszącą? Jakie warunki prawne musimy spełnić, żeby prezes nie miał prawa nam odmówić wglądu?"
Odpowiedź prawnika: Prawo wglądu do dokumentów spółki z o.o.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką kapitałową, jednakże w jej konstrukcji obecne są pewne elementy osobowe. Należy do nich prawo wspólników do kontroli, określone w art. 212 kodeksu spółek handlowych. Przepisy tego artykułu stanowią, iż prawo kontroli służy każdemu wspólnikowi. W tym celu wspólnik lub wspólnik z upoważnioną przez siebie osobą może w każdym czasie przeglądać księgi i dokumenty spółki, sporządzać bilans dla swego użytku lub żądać wyjaśnień od zarządu.
Zarząd może odmówić wspólnikowi wyjaśnień oraz udostępnienia do wglądu ksiąg i dokumentów spółki, jeżeli istnieje uzasadniona obawa, że wspólnik wykorzysta je w celach sprzecznych z interesem spółki i przez to wyrządzi spółce znaczną szkodę. W takim wypadku wspólnik może żądać rozstrzygnięcia sprawy uchwałą wspólników. Uchwała powinna być powzięta w terminie miesiąca od dnia zgłoszenia żądania. Wspólnik, któremu odmówiono wyjaśnień lub wglądu do dokumentów bądź ksiąg spółki, może złożyć wniosek do sądu rejestrowego o zobowiązanie zarządu do udzielenia wyjaśnień lub udostępnienia do wglądu dokumentów bądź ksiąg spółki. Wniosek należy złożyć w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania zawiadomienia o uchwale lub od upływu miesięcznego terminu w przypadku niepowzięcia uchwały wspólników w tym terminie.
Prawo do indywidualnej kontroli może zostać wyłączone w umowie, jeżeli w spółce istnieje rada nadzorcza lub komisja rewizyjna.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?