Prawo właściwe w umowach z Kanadą

Pytanie:

"Jakie jest prawo właściwe w umowie zawartej miedzy obywatelem Polski a Kanady?"

Odpowiedź prawnika: Prawo właściwe w umowach z Kanadą

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy prawo prywatne międzynarodowe, w przypadku umów prawo właściwe wskazuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 593/2008 z dnia 17 czerwca 2008 roku w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych (Rzym I). Tenże akt prawny ma zastosowanie do wszystkich państw członkowskich oraz państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego – jako, że rozpatrujemy prawo właściwe z punktu widzenia obywatela polskiego, a więc państwa członkowskiego, rozporządzenie Rzym I znajdzie zastosowanie w niniejszej sprawie. Wedle treści art. 3 powyższego aktu prawnego umowa podlega prawu wybranemu przez strony. Strony mogą dokonać wyboru prawa właściwego dla całej umowy lub tylko dla jej części. Prawo właściwe może zostać zmienione w dowolnym momencie, o ile wszystkie strony wyrażą zgodę.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika