Prawomocność postanowienia w k.p.k.

Pytanie:

"Sąd wydał postanowienie o uchyleniu środków zapobiegawczych na podstawie art.253 par.1 kpk. Zrobił to w stosunku do trzech oskarżonych w sprawie. Środki te miały różny charakter (głownie zakaz opuszczania kraju z zatrzymaniem paszportu i poręczenie majątkowe) i były zastosowane przez prokuratora w różnym czasie dla poszczególnych oskarżonych. W stosunku do żadnej osoby nie było tymczasowego aresztowania. W postanowieniu nie ma pouczenia o możliwości odwoływania się czy też składania zażalenia. Czy takie postanowienie wymaga uprawomocnienia i w jakim terminie? Jeśli tak to od kiedy biegnie termin uprawomocnienia i czy on jest taki sam dla każdego oskarżonego?"

Odpowiedź prawnika: Prawomocność postanowienia w k.p.k.

Zgodnie z przepisem art. 252 k.p.k. na postanowienie w przedmiocie środka zapobiegawczego przysługuje zażalenie na zasadach ogólnych, z wyjątkiem, o którym mowa w § 2 (na postanowienie prokuratora w przedmiocie środka zapobiegawczego zażalenie przysługuje do sądu rejonowego, w którego okręgu prowadzi się postępowanie). "Postanowieniem w przedmiocie środka zapobiegawczego" są postanowienie o zastosowaniu środka, postanowienie o jego przedłużeniu, postanowienie o odmowie zastosowania środka lub przedłużenia oraz zmianie lub uchyleniu tego środka. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od daty ogłoszenia postanowienia, a jeżeli ustawa nakazuje doręczenie postanowienia - od daty doręczenia (art. 460 k.p.k.). jak więc wynika z powyższego, na takie postanowienie przysługuje zażalenie. Wnoszone jest ono w terminie 7 dnia od dnia doręczenia czy też ogłoszenia postanowienia. Termin ten może więc biec dla każdego z oskarżonych od innej daty początkowej (np. inna data doręczenia postanowienia).


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika