Preferencyjne składki ZUS a wspólnik spółki z o.o.

Pytanie:

"Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. jest traktowany przez ZUS (zgodnie z art 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych) za osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Czy w związku z tym może korzystać z ulgi z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, jeśli spełnia warunki z art 18a w/w ustawy?"

Odpowiedź prawnika: Preferencyjne składki ZUS a wspólnik spółki z o.o.

Przepis art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi, iż podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30 % kwoty minimalnego wynagrodzenia. Proszę zwrócić uwagę, iż przepis ten mówi o art. 8, ust 6 punkt 1, który dotyczy osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. Tymczasem wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dotyczy punkt 4. Przepis art. 18a nie odsyła do całego ustępu 6, lecz tylko do ust. 6 pkt 1, zatem nie ma zastosowania do wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika