Przedawnienie dywidendy
Pytanie:
"Czy nie wypłacona dywidenda udziałowcom w sp. z o.o. ulega przedawnieniu? Jeżeli tak, to po jakim okresie?"
Odpowiedź prawnika: Przedawnienie dywidendy
Przepisy kodeksu spółek handlowych nie przewidują szczególnego terminu przedawnienia roszczenia o wypłatę dywidendy wspólnikowi spółki z o.o. W związku z tym należy odnieść się do ogólnych przepisów o przedawnieniu zawartych w kodeksie cywilnym. Zgodnie z nimi termin przedawnienia wynosi 10 lat, a dla roszczeń związanych z działalnością gospodarczą oraz świadczeń okresowych termin przedawnienia wynosi trzy lata. Z pewnością nie będzie możliwe zastosowanie trzyletniego terminu przedawnienia jak dla roszczeń okresowych, ponieważ powstanie roszczenia o wypłatę dywidendy zależy od corocznych decyzji podejmowanych w spółce.
Podstawową kwestią pozostaje więc rozstrzygniecie, czy roszczenie o wypłatę dywidendy jest roszczeniem związanym z działalnością gospodarczą spółki. Bez znaczenia jest przy tym, czy sprawa kwalifikuje się jako cywilna, czy jako gospodarcza. Rozstrzygnięcie o charakterze roszczenia następuje wyłącznie z punktu widzenia rodzaju prowadzonej działalności. Działalność gospodarczą prowadzoną przez spółkę należy uznać za sferę odrębną od stosunków powstających w związku z uczestnictwem w spółce. Dlatego naszym zdaniem roszczenie o wypłatę dywidendy przedawnia się z upływem dziesięciu lat. Warto też pamiętać, że wspólnik może żądać również zapłaty odsetek, jeżeli spółka nie wypłaciła dywidendy w wyznaczonym terminie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?