Przedawnienie karalności w prawie karnym

Pytanie:

"Jaka podstawa prawna umożliwia zgłoszenie czynów dokonanych w przeszłości, ale które uległy już przedawnieniu? Chodzi o znęcanie psychiczne i fizyczne. Czy mam możliwość zgłoszenia na piśmie tych czynów do prokuratury i sądu? Czy jeśli składając zawiadomienie o znęcaniu psychicznym i fizycznym, które odbywa się w obecnym czasie, mogę i czy warto wspominać o podobnych czynach w przeszłości, które uległy przedawnieniu? Czy jest sens wyciągania czegoś z przeszłości? Czy będzie to miało wpływ na zawiadomienie o obecnych czynach?"

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie karalności w prawie karnym

Zgłoszenie faktu znęcania się w przeszłości ma pewne znaczenia dla zobrazowania całego procederu przestępczego. Jeśli co do pewnego okresu, w którym zaistniało znęcanie sie doszło do przedawnienia, to nie można orzekać w stosunku do tegoż okresu. Zatem jeśli złożone zostanie doniesienie, a karalność tego przestępstwa uległa przedawnieniu, nie powinno się wszczynać postępowania z uwagi na przedawnienie karalności. Jeśli doszło do wszczęcia postępowania karnego należy je umorzyć. Umorzyć postępowanie może zarówno prokurator jak również Sąd. Dla karalności przestępstwa znęcania (obecnie) nie będzie to miało żadnego znaczenia. Sąd bowiem rozstrzyga o winie i wymierza karę za czyn będący przedmiotem aktu oskarżenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika