Przedawnienie należności za jazdę bez biletu

Pytanie:

"Jaki jest okres przedawnienia mandatu za jazdę koleją bez biletu? 3 lata? Które przepisy rozstrzygają powyższą kwestię?"

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie należności za jazdę bez biletu

Zgodnie z artykułem 33a prawa przewozowego przewoźnik lub osoba przez niego upoważniona, legitymując się identyfikatorem umieszczonym w widocznym miejscu, może dokonywać kontroli dokumentów przewozu osób lub bagażu. Identyfikator powinien zawierać co najmniej następujące informacje:

 1. nazwę przewoźnika,
 2. numer identyfikacyjny osoby dokonującej kontroli dokumentów przewozu osób lub bagażu,
 3. zdjęcie kontrolującego,
 4. zakres upoważnienia,
 5. okres ważności,
 6. pieczęć i podpis wystawcy (przewoźnika).

W razie stwierdzenia braku odpowiedniego dokumentu przewozu przewoźnik lub osoba przez niego upoważniona pobierają właściwą należność za przewóz i opłatę dodatkową albo wystawiają wezwanie do zapłaty. W razie stwierdzenia braku ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienie do bezpłatnego albo ulgowego przejazdu przewoźnik lub osoba przez niego upoważniona pobierają właściwą należność za przewóz i opłatę dodatkową albo wystawiają wezwanie do zapłaty. Pobrana należność za przewóz i opłata dodatkowa, po uiszczeniu opłaty manipulacyjnej odpowiadającej kosztom poniesionym przez przewoźnika, podlegają zwrotowi, a w przypadku wezwania do zapłaty - umorzeniu, w przypadku udokumentowania przez podróżnego, nie później niż w terminie 7 dni od dnia przewozu, uprawnień do bezpłatnego lub ulgowego przejazdu. W razie posiadania przez podróżnego ważnego dokumentu przewozu, którego nie miał podczas przejazdu, zwrot lub umorzenie należności za przewóz i opłaty dodatkowej następuje, jeśli podróżny w ciągu 7 dni przedstawi dokument przewozu. Przewoźnik może określić w regulaminie przewozu lub taryfie obniżenie wysokości opłaty dodatkowej w razie natychmiastowego jej uiszczenia lub w terminie wyznaczonym w wezwaniu do zapłaty.

Zgodnie z artykułem 77 prawa przewozowego roszczenia dochodzone na podstawie ustawy lub przepisów wydanych w jej wykonaniu przedawniają się z upływem roku. Przedawnienie biegnie dla roszczeń z tytułu zapłaty lub zwrotu należności - od dnia zapłaty, a gdy jej nie było - od dnia, w którym powinna była nastąpić.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • nbf 2013-08-17 08:38:33

  dostałem dzisiaj wezwanie do zapłaty ja jazdę PKP w 2003 roku, 9 lat temu, jak nawet nie pamiętam czy jeździłem gdzieś pociągiem w tamtym czasie, czy mogl by mi ktos powiedzieć, czy ja to musze płacić? bo kwota urosła do ponad 500 zl, z gory dziękuje za pomoc

 • Zuzanna 2013-07-21 09:48:14

  W 2004 ukradziono mi dowód. Złodziej został złapany w autobusie rok później. Teraz MZK żąda ode mnie zapłaty należności wraz z odsetkami. Grozi umieszczeniem moich danych KRD. Co mam robić ? Nie reagować? Czy t się przedawniło ?

 • A 2012-11-12 15:11:05

  witam mam wyrok z dn. 21.11.2012 za jazdę bez biletu na kwotę 700 zl czy ktos moze mi powiedziec czy musze to zaplacic czy po 10 latach ta grzywna sie przedawnia? z gory dziekuje!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika