Przedawnienie roszczeń wobec członków zarządu

Pytanie:

"Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z tytułu odpowiedzialności solidarnej członków zarządu sp. z o.o. i co przerywa ten okres? Od jakiego momentu jest on liczony? "

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie roszczeń wobec członków zarządu

Przedawnienie roszczeń z tytułu odpowiedzialności solidarnej członków zarządu spółki z o.o. jest różne w zależności od podstawy tych roszczeń. I tak, roszczenie z art. 175 ksh ulega przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia stwierdzenia znacznego zawyżenia wartości wkładów niepieniężnych w stosunku do ich wartości zbywczej. Kwestia tego terminu jest jednak sporna w doktrynie prawa spółek, gdyż część z jej przedstawicieli uważa, że nie jest to roszczenie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i opowiada się za terminem 10-letnim. Taki termin obowiązuje natomiast w spółkach nie prowadzących działalności gospodarczej, np. założonych w celach charytatywnych.

Z kolei odpowiedzialność członków zarządu, w razie umyślnie lub przez niedbalstwo podanych fałszywych danych, określona w art. 291 ksh istnieje przez trzy lata od dnia zarejestrowania spółki lub zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego.

Natomiast roszczenia, których podstawą są przepisy art. 292-294 ksh (o wyrządzenie spółce szkody) przedawniają się z upływem 3 lat od dnia, w którym spółka dowiedziała się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia, lecz w każdym przypadku przedawnienie następuje z upływem lat dziesięciu od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wyrządzające szkodę (art. 297 ksh). Odpowiedzialność powstała na podstawie art. 299 ksh (odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki) jest odpowiedzialnością odszkodowawczą (jest to pogląd występujący w doktrynie spółek jako większościowy; kwestia ta jest bowiem sporna). Jeśli jednak rzeczywiście przyjąć, że odpowiedzialność ta ma charakter odszkodowawczy, to przedawnienie roszczenie z tego tytułu jest zasadniczo trzyletnie.

Przerwa biegu przedawnienia na mocy odesłania z art. 2 ksh jest analogiczna jak w kodeksie cywilnym i następuje poprzez: 1) każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia, 2) przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje. (art. 123 k.c.)


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika