Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Faktycznie okres przedawnienia roszczeń uzależniony jest także od charakteru świadczenia (może być jednorazowe lub okresowe). Świadczenie jest okresowe, jeżeli polega na periodycznym dawaniu uprawnionemu w czasie trwania określonego stosunku prawnego pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku, których ogólna ilość (całość) nie jest z góry określona. Przykładem są alimenty, świadczenia z umowy dożywocia, czynsze najmu i dzierżawy. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, świadczenia jednorazowe przedawniają się z upływem lat dziesięciu, a świadczenia okresowe z upływem trzech lat.
Nie sposób jednak stwierdzić z całą pewnością, iż opisane świadczenie rzeczywiście jest takim świadczeniem okresowym. Świadczenie jednorazowe bowiem to takie, którego spełnienie następuje przez wykonanie: jednorazowe, jeżeli świadczenie jest niepodzielne a jeżeli jest podzielne przez wykonanie w całości lub sukcesywnie w częściach (ratach), jeżeli taki sposób spełnienia świadczenia wynika z umowy, orzeczenia sądu lub z przepisu ustawy.
Fakt, iż w umowie określiliście Państwo z góry kwotę za cały okres najmu przesądza o tym, iż nie jest to świadczenie okresowe. W umowie została z góry ustalona kwota i rozłożona na raty, jest to zatem świadczenie jednorazowe, rozłożone na raty. Taka kwalifikacja powoduje, iż należy stwierdzić, iż roszczenie o to świadczenie przedawnia się z upływem 10 lat.
Stwierdzić jednak należy, iż przedstawiona wyżej interpretacja nie jest jednak jedyną możliwą. Istnieją w tym przypadku kwestie wątpliwe, które można starać się podnosić zarówno w jedną jak i w drugą stronę.