Przedawnienie tytułu wykonawczego
Pytanie:
"Moi rodzice byli wspólnikami spółki cywilnej, która na potrzebę rozwoju działalności zaciągnęła kredyt. Z czasem okazało się, że była to zła inwestycja. Bank wystąpił do sądu o egzekucję długu. W 1999 r. sąd rejonowy wydał w tej sprawie tytuł wykonawczy. W ubiegłym miesiącu komornik na podstawie art. 824 § 1 pkt 3 kpc umorzył postępowanie i zwrócił wierzycielowi tytuł wykonawczy wobec bezskutecznej egzekucji. Moi rodzice (podobnie jak pozostali 2 wspólnicy) faktycznie nie pracują i utrzymują się jedynie z pomocy dorosłych dzieci. Dodam, że wierzyciel informowany pismami przez komornika o bezskuteczności egzekucji nie złożył nowych wniosków w sprawie i nie zaskarżył niniejszego postanowienia. Do czerwca br. ojciec spłacał jako jedyny powyższy dług w ratach, niestety nie wystarczało to nawet na odsetki. Czy zobowiązania moich rodziców wobec banku mogą ulec przedawnieniu (po upływie 10 lat od wyroku SR)?"
Odpowiedź prawnika: Przedawnienie tytułu wykonawczego
Zastosowanie w tym stanie rzeczy mieć będzie reguła opisana w art. 125 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego. Wedle jego treści roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu. Innymi słowy, roszczenie stwierdzone tytułem wykonawczym może być dochodzone przez wierzyciela jedynie w okresie 10 lat. Nawet, gdyby po upływie tego okresu wierzyciel próbował dochodzić „przedawnionego” roszczenia na drodze sądowej, dłużnik może skutecznie bronić się zarzutem przedawnienia opartym na treści powołanego wyżej przepisu. Jeśli wierzyciel dochodził wierzytelności stwierdzonej wyrokiem, to doszło do przerwania biegu przedawnienia i do czasu zakończenia postępowania komorniczego nie biegnie on na nowo.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?