Przedawnienie urlopu wypoczynkowego
Pytanie:
"Roszczenie o urlop wypoczynkowy dla pracownika przedawnia się po 3 latach. Jak liczyć takie przedawnienie? Czy. np urlop za 2002 rok (ekwiwalent za nie wykorzystany urlop), przedawnia się w I kwartale 2006 roku? Czy w I kwartale 2005 roku? "
Odpowiedź prawnika: Przedawnienie urlopu wypoczynkowego
Uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 20 lutego 1980 r., V PZP 6/79 (OSNCP 1980, nr 7 - 8, poz. 131) stanowi, że bieg przedawnienia roszczenia pracownika o urlop wypoczynkowy rozpoczyna się ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym pracownik uzyskał prawo do urlopu (art. 291 § 1 w związku z art. 161 k.p.), chyba że szczególne przepisy kodeksu pracy lub innych aktów normatywnych przewidują obowiązek udzielenia przez pracodawcę urlopu w innych terminach.
Trzeba jednak mieć na uwadze, że kodeks pracy zakreślił w przedmiocie przesunięcia pracownikowi urlopu pewne granice czasowe. Stosownie bowiem do art. 168 kp udzielenie urlopu nie wykorzystanego zgodnie z planem urlopów musi nastąpić najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. Z ostatnim przeto dniem pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego rozpoczyna bieg termin przedawnienia roszczenia o urlop, z tym bowiem dniem pracownik może dochodzić swego roszczenia jako już wymagalnego. Ma to miejsce wówczas, gdy terminu wykorzystania przesuniętego urlopu nie wyznaczono lub przesunięto na termin wykraczający poza pierwszy kwartał roku następnego. Pracownik bowiem - w razie jego przesunięcia poza ten okres - z chwilą nadejścia przewidzianego w art. 168 kp terminu nabywa uprawnienia do dochodzenia roszczenia o przysługujący mu urlop wypoczynkowy.
Zatem bieg terminu przedawnienia urlopu wyznaczonego rozpoczyna się z końcem roku 2002. Z końcem 2005 r. dojdzie do przedawnienia. W razie zaś niewyznaczenia urlopu za rok 2002 lub ustalenia go poza pierwszym kwartałem roku 2003 bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się 31 marca 2003 i upływa z dniem 31 marca 2006 r. Roszczenie o wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop staje się wymagalne z dniem rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Ekwiwalent powinien być wypłacony w momencie rozwiązania stosunku pracy. Z dniem rozwiązania stosunku pracy prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego w naturze przekształca się w prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. W tym też dniu rozpoczyna bieg termin przedawnienia roszczenia o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane w naturze, a nieprzedawnione urlopy wypoczynkowe.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?