Przedawnienie weksla własnego

Pytanie:

"Wniosłem powództwo na podstawie weksla własnego przed upływem 3 lat od daty zapłaty umieszczonej na wekslu. Pozwany podniósł zarzut przedawnienia powołując się na roczny termin przedawnienia weksla własnego. Czy pozwany ma rację, ponieważ słyszałem, że weksel własny przedawnia się po 3 latach od daty jego płatności."

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie weksla własnego

Zgodnie z art. 70 Prawa wekslowego roszczenia wekslowe przeciwko akceptantowi ulegają przedawnieniu z upływem lat trzech, licząc od dnia płatności weksla. Z upływem roku ulegają przedawnieniu roszczenia posiadacza wekslu przeciw indosantom i wystawcy, licząc od dnia protestu, dokonanego w należytym czasie, w przypadku zaś zastrzeżenia „bez kosztów” - licząc od dnia płatności. Dotyczy to weksla trasowanego. Do weksla własnego stosuje się przepisy o wekslu trasowanym, w tym przepis o przedawnieniu. Zatem roszczenia wekslowe przeciwko wystawcy weksla własnego przedawniają się z upływem lat trzech, licząc od dnia płatności weksla. Tak też przyjmuje się w orzecznictwie. W wyroku Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 19 października 2006 r. V CSK 205/2006 przyjęto jednak, że jeżeli weksel został wystawiony na zabezpieczenie roszczenia, którego wystawca nie jest stroną, zobowiązanie z tego weksla przedawnia się w terminie trzyletnim. Gdyby wystawca był stroną podstawowego stosunku zobowiązaniowego, termin przedawnienia zobowiązania wekslowego upłynąłby wraz z terminem zobowiązania ze stosunku podstawowego (np. w przypadku sprzedaży w ramach działalności przedsiębiorstwa - 2 lata).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika