Przedawnienie zobowiązania wekslowego

Pytanie:

"Czy jeżeli weksel in blanco zabezpieczy długi, zapłatę należności uzupełnię z pominięciem daty płatności, to uważany jest on za płatny za okazaniem? Kiedy się wtedy on przedawnia? Czy w rok po okazaniu, czy też po dacie kiedy mógł być okazany (a z jakiegoś względu był okazany dużo później)? Czy za okazanie można uznać wszczęcie postępowania nakazowego, które skutkowałoby oczywiście doręczeniem odpisu weksla? Czy na wekslu można zastrzec odsetki umowne, takie jak obowiązywały w zabezpieczonym roszczeniu? Czy mogą one być wyższe niż 22% na rok, jeżeli roszczenie było wymagane przed wejściem w życie ustawy antyodsetkowej? "

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie zobowiązania wekslowego

Należy przede wszystkim pamiętać, że weksel in blanco powinien być wypełniony zgodnie z porozumieniem. Zgodnie z prawem wekslowym, weksel bez oznaczenia terminu płatności uważa się za płatny za okazaniem.
Zgodnie z art. 34 prawa wekslowego, weksel za okazaniem jest płatny przy przedstawieniu. Weksel powinien być przedstawiony do zapłaty w ciągu roku od dnia wystawienia. Wystawca może oznaczyć krótszy lub dłuższy termin. Jeżeli weksla za okazaniem nie przedstawiono do zapłaty w terminie, wówczas ma to taki skutek, że posiadacz traci prawo do indosantów, wystawcy oraz do innych dłużników wekslowych z wyjątkiem akceptanta i jego awalisty (jeżeli zachodzi przypadek siły wyższej to terminy te ulegają przedłużeniu na zasadach przewidzianych przez prawo wekslowe).
Przedstawiciele literatury przedmiotu przyjmują w większości, że wniesienie lub też doręczenie pozwu nie zastępuje przedstawienia do zapłaty.

Zgodnie z art. 70 prawa wekslowego, roszczenia wekslowe:

  • przeciw akceptantowi ulegają przedawnieniu z upływem lat trzech, licząc od dnia płatności wekslu

  • roszczenia posiadacza wekslu przeciw indosantom i wystawcy ulegają przedawnieniu z upływem roku, licząc od dnia protestu, dokonanego w należytym czasie, w przypadku zaś zastrzeżenia „bez kosztów” - licząc od dnia płatności

  • roszczenia indosantów między sobą i przeciw wystawcy ulegają przedawnieniu z upływem sześciu miesięcy, licząc od dnia, w którym indosant wykupił weksel albo w którym sam został pociągnięty do odpowiedzialności sądowej.

Zgodnie z art. 104 prawa wekslowego, odpowiedzialność wystawcy weksla własnego jest taka sama, jak akceptanta weksla trasowanego, wobec czego w orzeczeniu z dnia 21 maja 1981 r., sygn. akt IV PRN 6/81 SN uznał, że roszczenia wobec wystawcy weksla własnego przedawniają się z upływem lat trzech, licząc od dnia płatności weksla.

Rozumiemy, że interesuje Pana wpisanie na wekslu stopy procentowej odsetek od sumy wekslowej. Zgodnie z art. 5 prawa wekslowego, wystawca może zastrzec oprocentowanie sumy wekslowej (w wekslu, płatnym za okazaniem lub w pewien czas po okazaniu). Stopa odsetek powinna być określona w wekslu, w braku jej określenia zastrzeżenie oprocentowania uważa się za nienapisane. Zgodnie z poglądami wyrażanymi  w literaturze, na wekslu in blanco można zamieścić klauzulę oprocentowania, jeżeli dłużnik wyraził na to zgodę, co do zasady bowiem uprawnienie do wypełnienia weksla obejmuje tylko elementy obligatoryjne. Zgodnie z przepisami przejściowymi ustawy wprowadzającej maksymalną wysokość odsetek,  przepisy ustawy stosuje się do czynności prawnych dokonywanych po jej wejściu w życie (a więc od dnia 20.02.2006 r.). W doktrynie nie ma zgodności co do kwestii kiedy powstaje zobowiązanie wekslowe.  Część przedstawicieli uważa, że ważne zobowiązanie wekslowe powstaje już z chwilą złożenia podpisu na dokumencie i wydania go wierzycielowi, jest to jednak zobowiązanie warunkowe, część natomiast uważa, że zobowiązanie wekslowe powstaje z chwilą uzupełnienia weksla, a do tego momentu istnieje specyficzna umowa, na podstawie której wystawca zobowiązuje się do spełnienia zobowiązania wekslowego, które ma powstać


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika