Przejęcie pracownika przez inną firmę

Pytanie:

"Czy istnieje możliwość dogadania się między sobą dwóch zakładów pracy, aby przekazać sobie pracownika z jednego zakładu pracy do drugiego, oczywiscie w celu zatrudnienia go z całym ''dobrodziejstwem inwentarza'', np. zaleglym urlopem?"

Odpowiedź prawnika: Przejęcie pracownika przez inną firmę

Nie jest możliwe porozumienie się zakładów pracy w celu przekazania sobie pracownika z tego względu, że dochodzi do zmiany pracodawcy, a zatem będzie wymagane rozwiązanie dotychczasowego stosunku pracy i zawiązanie nowej umowy o pracę z nowym pracodawcą. Zgodnie z zasadami kodeksu pracy zawarcie umowy o pracę dokonuje sie na podstawie zgodnego porozumienia stron - art. 11 kp, w ten sam sposób może być także rozwiązana umowa. Zastosowanie ma tutaj również zasada z art. 10 kp mówiąca o swobodzie wyboru pracy. Pamiętać jednak należy, iż pracodawca w przypadkach uzasadnionych jego potrzebami, może powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika. 

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika