Przejęcie spółki a długi

Pytanie:

"Spółka A przejęła przedsiębiorstwo spółki B w zamian za wydane udziały (przejęła wraz z należnościami i zobowiązaniami). Wierzyciel firmy B otrzymał wyrok pozytywny w postępowaniu upominawczym przeciwko firmie B o zapłatę dawnego długu (sprzed przejęcia). Czy wyrok ten automatycznie będzie egzekwowany z firmy A, czy też firma A może uchylić się od zapłaty (tytuł egzekucyjny będzie pewnie tez wystawiony na firmę B)."

Odpowiedź prawnika: Przejęcie spółki a długi

Z pytania wynika, iż w toku postępowania sądowego nastąpiło połączenie dwóch spółek. W chwili przejęcia nie nastąpiło jeszcze przy tym nadanie tytułu egzekucyjnego (wyroku). W takim wypadku sąd nada klauzulę wykonalności przeciwko spółce przejmującej. Z dniem połączenia wstępuje ona bowiem z mocy prawa w prawa i obowiązki spółki przejmowanej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ik 2015-01-14 11:06:53

    Pewna spółka będąca moim dłużnikiem od 2002 roku dwukrotnie podlegała przejęciu i łączeniu z inną/innymi spółkami (2006 i 2010 r). Obecna twierdzi, że nie mogę wysuwać roszczeń w stosunku do niej, gdyż roszczenia są przedawnione, mimo, że od 2010 roku systematycznie koresponduje ze mną w tej sprawie i nadal korzysta z mojego terenu. Ostatnie przejęcie nastapiło w 2010 r. Czy mogę swoje roszczenia datować od 2002 roku czy od 2006 tj. od momentu, gdy obecna spółka stała się następcą prawnym poprzedniej?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika