Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Treść pytania wskazuje na klasyczny przykład konstrukcji prawnej przejęcia długu, o której mowa w art. 519 kodeksu cywilnego. Przejęcie długu może nastąpić albo przez umowę między wierzycielem a osobą trzecią za zgodą dłużnika (oświadczenie dłużnika może być złożone którejkolwiek ze stron), albo przez umowę między dłużnikiem a osobą trzecią za zgodą wierzyciela. W tym wypadku oświadczenie wierzyciela może być złożone którejkolwiek ze stron. Jest ono bezskuteczne, jeżeli wierzyciel nie wiedział, że osoba przejmująca dług jest niewypłacalna.
Jak wynika z powyższego do przejęcia długu w przedstawionej sytuacji konieczna jest „zgoda” wierzyciela wyrażona albo w formie zawartej z Panem umowy lub osobnego oświadczenia woli zawierającego zgodę. Warto zatem rozpocząć negocjacje z wierzycielem na temat kształtu ewentualnego porozumienia w przedmiocie przejęcia długu współmałżonka. Po uzyskaniu aprobaty wierzyciela należy spisać umowę przejęcia długu, określając dokładnie zobowiązanie. Zgoda małżonki (w przypadku umowy miedzy Panem a wierzycielem) lub wierzyciela (w przypadku umowy zawartej między Panem a małżonką) może być wyrażona zarówno przed zawarciem umowy o przejęcie długu, jak i po jej zawarciu (art. 63 § 1 kc). Zgoda wyrażona po zawarciu umowy ma moc wsteczną od chwili zawarcia umowy.
Wypada zauważyć, że zawieszenie lub umorzenie egzekucji leżało będzie również w swobodnym uznaniu wierzyciela (820). Gdyby wyraził on zgodę na zawieszenie egzekucji w stosunku do małżonki, warto wpisać odpowiednie oświadczenie do treści umowy.