Przejście na KRUS osoby prowadzącej działalność
Pytanie:
"Chcę nabyć grunt rolny, prowadzę działalność gospodarczą – hurtownia. Jakie kryteria muszę spełniać żeby być objęty ubezpieczeniem KRUS, oczywiście nie rezygnując z prowadzonej działalności i czy będę musiał płacić ZUS jeśli będę posiadał odpowiedni areał i zostanę objęty tym ubezpieczeniem."
Odpowiedź prawnika: Przejście na KRUS osoby prowadzącej działalność
Ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu w KRUS podlega z mocy ustawy:
-
rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,
-
domownik tego rolnika,
- jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Ubezpieczeniu emerytalno-rentowemuw KRUS podlega z mocy ustawy:
-
rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,
-
domownik tego rolnika,
-
osoba pobierająca rentę strukturalną współfinansowaną ze środków Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej,
-
małżonek osoby, o której mowa w pkt 3, jeżeli renta strukturalna współfinansowana ze środków Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej wypłacana jest wraz z dodatkiem na tego małżonka.
W rozumieniu ustawy przez rolnika rozumie się pełnoletnią osobę fizyczną, zamieszkującą i prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia. A zatem nie wystarczy samo posiadanie ziemi, konieczne jest także prowadzenie działalności rolniczej.
Niestety, w opisywanym przypadku, przejście na KRUS wymagałoby zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej.
Wprawdzie ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników przewiduje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej bez utraty ubezpieczenia w KRUS, jednakże jest to informacja raczej na przyszłość, gdyż warunkiem jest podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników przez trzy lata przed podjęciem działalności gospodarczej (musi to być ubezpieczenie z mocy ustawy, nieprzerwane i w pełnym zakresie). W takim wypadku rolnik lub domownik podlega nadal ubezpieczeniu, jeżeli
-
w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej lub rozpoczęcia współpracy przy prowadzeniu tej działalności złoży Kasie oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia
-
jednocześnie nadal prowadzi działalność rolniczą lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego, lub w dziale specjalnym,
-
nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym,
-
nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych,
-
kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza kwoty 2 528 zł.
Za rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej uznaje się także:
-
wznowienie wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej, której prowadzenie okresowo zawieszono,
-
zmianę rodzaju lub przedmiotu wykonywanej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?