Przejście pracowników
Pytanie:
"Mamy kilka działów w ramach spółki A. Pracowników jednego z działów chcemy przekazać do nowo utworzonej przez spółkę A spółki. Pracowników tego działu chcemy przekazać wraz z ich stanowiskami pracy (komputery, oprogramowanie), ale bez projektów ponieważ wszystkie realizowane projekty na chwilę obecną są zamknięte. W jakim trybie kodeksu pracy pracownicy mogą zostać przeniesieni do nowej spółki i czy można tu mówić o zorganizowanej części przedsiębiorstwa?"
Odpowiedź prawnika: Przejście pracowników
Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę reguluje art. 23[1] kodeksu pracy. W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Nowy pracodawca nie musi więc zawierać z pracownikami przejmowanego zakładu umów o pracę.
Art. 23[1] § 2 kp stanowi, iż za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie.
Kodeks pracy nie precyzuje pojęcia przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę. W orzecznictwie i literaturze rozumie się to pojęcie jako każdą czynność lub akt, którym następuje rozporządzenie mieniem dotychczasowego pracodawcy w trakcie trwania nawiązanych przez niego stosunków pracy na rzecz nowego pracodawcy. Przejście zakładu pracy lub jego części może nastąpić na skutek umowy sprzedaży, dzierżawy, czy przekształcenia.
W zakresie tego pojęcia mieści się zarówno połączenie zakładów pracy, przejęcie zakładu pracy w całości lub części, podział zakładu pracy, jak również wyodrębnienie ze struktury organizacyjnej będącej pracodawcą nowego zakładu pracy stanowiącego dotychczas jej jednostkę wewnętrzną.
Pojęcie zakładu pracy również nie jest definiowane w kodeksie, ale powszechnie uznaje się, iż jest to pojęcie zbliżone do pojęcie przedsiębiorstwa zdefiniowanego w art. 55 [1] kc i oznacza zorganizowany zespół czynników osobowych i rzeczowych wytwarzający przez swą zbiorowa działalność zamierzone przez właściciela wartości gospodarcze i społeczne.
Pojęcie przedsiębiorstwa zostało zdefiniowane w przepisach kc w znaczeniu przedmiotowym, jako zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, przy czym wyliczenie składników przedsiębiorstwa ma charakter przykładowy. O tym jakie konkretnie składniki stanowią zorganizowaną całość jego mienia decydują względy funkcjonalne i celowościowe w danym przedsiębiorstwie. Jeśli więc każdy z działów można uznać za zorganizowaną część zakładu pracy, to będziemy mieli do czynienia z przejęciem, o którym mowa w art. 23 [1] kp.
Jeżeli u obu pracodawców nie działają zakładowe organizacje związkowe, dotychczasowy i nowy pracodawca informują na piśmie swoich pracowników o przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, jego przyczynach, prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach dla pracowników, a także zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia pracowników, w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania; przekazanie informacji powinno nastąpić co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę.
W terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, pracownik może bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.
Pracodawca, z dniem przejęcia zakładu pracy lub jego części, jest obowiązany zaproponować nowe warunki pracy i płacy pracownikom świadczącym dotychczas pracę na innej podstawie niż umowa o pracę oraz wskazać termin, nie krótszy niż 7 dni, do którego pracownicy mogą złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia proponowanych warunków. W razie nieuzgodnienia nowych warunków pracy i płacy dotychczasowy stosunek pracy rozwiązuje się z upływem okresu równego okresowi wypowiedzenia, liczonego od dnia, w którym pracownik złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych warunków, lub od dnia, do którego mógł złożyć takie oświadczenie. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?