Przekazanie dokumentacji budowy

Pytanie:

"W roku 2000 "inwestor" zgłosił w urzędzie zakończenie budowy budynku wielorodzinnego. Do zgłoszenia załączony był dziennik budowy z wpisem podpisanym przez kierownika budowy oraz inspektora nadzoru budowlanego, że budynek został zrealizowany zgodnie z pozwoleniem na budowę oraz sztuką budowlaną. Następnie nowy właściciel nieruchomości (reprezentowany przez Zarząd wspólnoty mieszkaniowej) przez 3 lata domagał się od inwestora wydania dokumentacji nieruchomości (zgodnie z art. 60 ustawy prawo budowlane). Wgląd do dokumentacji dołączonej do pozwolenia na budowę (projekty, decyzje), a znajdującej się w archiwum Starostwa Powiatowego potwierdziły przypuszczenia właścicieli, że z dokumentacją nieruchomości "coś jest nie tak jak powinno być". Wybudowany obiekt odbiegał od zatwierdzonej dokumentacji projektowej (większa powierzchnia użytkowa, większa kubatura, inny rodzaj dachu, dobudowano tarasy na najwyższej kondygnacji, zmieniono wygląd elewacji - inne rodzaje okien, drzwi wejściowych, inne rozwiązania wiatrołapów, itd.). Dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa (wydal pozwolenie na budowę oraz zaświadczenie o zgodzie na użytkowanie budynku) w rozmowie twierdził, że dokonane zmiany są "znacznymi zmianami konstrukcyjnymi" w rozumieniu ustawy prawo budowlane wówczas obowiązującej. Jednakże na pisemne zapytanie odpowiedział, że nie należy dokonanych zmian uważać za znaczne, a co za tym idzie, inwestor nie musiał występować o zmianę pozwolenia na budowę, lecz przy zgłoszeniu zakończenia budowy powinien załączyć stosowne rysunki z dokonanymi zmianami oraz stosowny opis (a nie dołączył). W przypadku kontroli Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, który ma wgląd w dokumentację znajdującą się w archiwum Starostwa Powiatowego można przypuścić taką sytuację, że to właściciel nieruchomości zostanie obarczony karą, że w okresie użytkowania obiektu dokonał "znacznych zmian" łącznie z wymianą dachu bez stosownego zgłoszenia. Na kim w takim razie spoczywa obowiązek "wyprostowania" kwestii dokumentacji technicznej budynku? Na "inwestorze"? Na właścicielu? I jak należałoby to zrobić? Czy poprzez powiadomienie prokuratury o poświadczeniu nieprawdy przez kierownika budowy i inspektora nadzoru budowlanego? Czy poprzez zawiadomienie PINB o zauważonych nieprawidłowościach?"

Odpowiedź prawnika: Przekazanie dokumentacji budowy

Do wniosku o pozwolenie na użytkowanie obiektu budowlanego inwestor jest obowiązany dołączyć min. oryginał dziennika budowy, oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami. W razie zmian nieodstępujących w sposób istotny od zatwierdzonego projektu lub warunków pozwolenia na budowę, dokonanych podczas wykonywania robót, do zawiadomienia do wniosku, należy dołączyć kopie rysunków wchodzących w skład zatwierdzonego projektu budowlanego, z naniesionymi zmianami, a w razie potrzeby także uzupełniający opis. W takim przypadku oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami powinno być potwierdzone przez projektanta i inspektora nadzoru inwestorskiego, jeżeli został ustanowiony. Jeżeli dokumenty są niekompletne organ może wezwać inwestora o uzupełnienie dokumentów. Jeżeli dokumentacja przedstawiona przez inwestora jest niekompletna, dokumenty powinny zostać uzupełnione przez inwestora. Ponadto zgodnie z art. 60 inwestor oddając do użytkowania obiekt budowlany, przekazuje właścicielowi lub zarządcy obiektu dokumentację budowy i dokumentację powykonawczą: pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem budowlanym, dziennik budowy, protokoły odbiorów częściowych i końcowych, sporządzane w miarę potrzeby rysunki i opisy służące realizacji obiektu, operaty geodezyjne i książkę obmiarów, a w przypadku realizacji obiektu metodą montażu - także dziennik montażu. Dokumentacją powykonawczą jest dokumentacja budowy z naniesionymi zmianami dokonanymi w toku wykonywania robót, należą do niej także geodezyjne pomiary powykonawcze. Przekazaniu podlegają również inne dokumenty i decyzje dotyczące obiektu, a także, w razie potrzeby, instrukcje obsługi i eksploatacji: obiektu, instalacji i urządzeń związanych z tym obiektem. Jeżeli inwestor nie wypełnia tego obowiązku, właściciel może żądać wypełnienia tego obowiązku na drodze sądowej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Rafał 2022-08-05 13:12:04

    Podobne pytanie jak u przedmówcy Marka, tylko tu budynek jest w zabudowie szeregowej, budynek 2 lokalowy, co z wydaniem dokumentacji przez dewelopera.

  • Marek 2021-05-02 15:05:38

    Witam, A jeżeli budynek nie posiada zarządcy i jest to wielolokalowy budynek? Dokładnie 4 mieszkania. Developer się tłumaczy tym że nie ma wlasciela ani zarządcy i nie będzie przekazywał 4 egzemplarzy każdemu z osobna. Pozdrawiam


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika