Przekazanie lokatorskiego spółdzielczego prawa

Pytanie:

W lokalu zameldowane są na stałe cztery osoby - małżeństwo (członkowie spółdzielni mieszkaniowej) i dwoje dorosłych dzieci. Małżonkowie posiadają lokatorskie prawo do lokalu spółdzielczego. W chwili obecnej chcieliby wyprowadzić się poza Warszawę, a mieszkanie zamienić na dwa mniejsze, tak, by mieszkały w nich dzieci. Czy możliwa jest taka zamiana? Czy - gdyby rodzice zrzekli się członkostwa w spółdzielni, o członkostwo mogłoby się ubiegać jedno z dzieci?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Co do zasady lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu jest prawem niezbywalnym. Nie ma więc możliwości przeniesienia tego prawa na inne osoby. Ponieważ główną przesłanką powstania tego prawa jest (obok wniesienia wkładu) członkostwo w spółdzielni, wydaje się, że w przypadku, gdy obecny członek się zrzeknie członkostwa, nie ma przeszkód, aby przyjąć w jego miejsce nowego członka. Niezależnie od tego możliwe jest przeniesienie prawa do wkładu mieszkaniowego (gdyż jest to prawo majątkowe), lecz samo przeniesienie nie spowoduje przejścia prawa lokatorskiego ani nie rodzi roszczenia o przyjęcie w poczet członków spółdzielni.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

Lidia Oblegor

24.10.2017 14:31:2

Re: Przekazanie lokatorskiego spółdzielczego prawa

Witam chcialam przekazac mojej corce czlonkowstwo wraz z wkladem mieszkaniowym spoldzielczego mieszkania czy jest to mozliwe ? i jak nalezy postapic w takiej sytuacji

Anna

9.5.2017 18:14:19

Re: Przekazanie lokatorskiego spółdzielczego prawa

czy przekazanie wkładu mieszkaniowego razem z prawem lokatorskim spółdzielczym jedynemu dziecku muszę podpisac u notariusza.

M. Bandura

4.3.2017 15:34:31

Re: Przekazanie lokatorskiego spółdzielczego prawa

Czy babcia mojej synowej, może przenieść na nią lokatorskie prawo do lokalu spółdzielczego w którym mieszka i na jakich zasadach?

Anita

27.2.2016 17:20:14

Re: Przekazanie lokatorskiego spółdzielczego prawa

przejelam spadek po mamie. jedyne co bylo w spadku to mieszkanie spoldzielcze z wkladem 20 000 .Po trzech latach odezwali sie dluznicy ,chce te dlugi splacic ale boje sie ze moze ich byc wiecej.Chce przepisac wklad mieszkaniowy na corke aby mnie nie pozbawiono tego mieszkania.Chce aby dlugi nie przeszly na moja corke jesli ten wklad na nia przepisze.Czy jest to mozliwe

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: