Przekazanie lokatorskiego spółdzielczego prawa

Pytanie klienta:

""W lokalu zameldowane są na stałe cztery osoby - małżeństwo (członkowie spółdzielni mieszkaniowej) i dwoje dorosłych dzieci. Małżonkowie posiadają lokatorskie prawo do lokalu spółdzielczego. W chwili obecnej chcieliby wyprowadzić się poza Warszawę, a mieszkanie zamienić na dwa mniejsze, tak, by mieszkały w nich dzieci. Czy możliwa jest taka zamiana? Czy - gdyby rodzice zrzekli się członkostwa w spółdzielni, o członkostwo mogłoby się ubiegać jedno z dzieci? ""

Odpowiedź prawnika:

Co do zasady lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu jest prawem niezbywalnym. Nie ma więc możliwości przeniesienia tego prawa na inne osoby. Ponieważ główną przesłanką powstania tego prawa jest (obok wniesienia wkładu) członkostwo w spółdzielni, wydaje się, że w przypadku, gdy obecny członek się zrzeknie członkostwa, nie ma przeszkód, aby przyjąć w jego miejsce nowego członka. Niezależnie od tego możliwe jest przeniesienie prawa do wkładu mieszkaniowego (gdyż jest to prawo majątkowe), lecz samo przeniesienie nie spowoduje przejścia prawa lokatorskiego ani nie rodzi roszczenia o przyjęcie w poczet członków spółdzielni.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.