Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż wykonawca jakiegoś programu komputerowego zobowiązując się do wykonania takiego dzieła jednocześnie przeniósł prawa autorskie majątkowe do niego (jako utworu w rozumieniu prawa autorskiego) na Państwa. Nie należy jednak utożsamiać praw autorskich do utworu z samym jego utworem lub jego elementem.
Odpowiedź na zadane pytanie zależy de facto od tego, czy kod źródłowy nowopowstałego programu komputerowego jest dziełem wykonawcy, czy też może skorzystał on z kodu źródłowego programu, którego licencja zezwalała na takie użycie, bądź on sam jest w posiadaniu praw autorskich majątkowych do samego kodu na polu eksploatacji określonym jako użycie kodu jako podstawy do kolejnego programu.
Innymi słowy może zaistnieć sytuacja, w której wykonawca w pełni zgodnie z przepisami prawa autorskiego odmówi przekazania kodów źródłowych. Jest to bezpośrednio uzależnione od tego, jakie prawa autorskie do tego kodu przysługują samemu wykonawcy. W takiej sytuacji niezbędnym będzie – w celu nabycia praw do owych kodów – zawarcie odrębnej umowy, bądź odpowiednia zmiana poprzedniej umowy (np. poprzez aneks).