Przekazanie programu do dalszego użyczenia
Pytanie:
"Moja firma posiada prawa autorskie majątkowe do programu komputerowego, który służy do wykonywania danych usług. Aktualnie oddaliśmy w użyczenie ten program komputerowy (tzn. prawa autorskie majątkowe) drugiej firmie. Czy możliwa jest w takiej sytuacji cesja umowy o świadczenie usług z firmą, która program ten nam sprzedała i świadczyła z jego pomocą swoje usługi na rzecz tej firmy, która program ten posiada aktualnie w użyczeniu?"
Odpowiedź prawnika: Przekazanie programu do dalszego użyczenia
Zgodnie z kodeksem cywilnym wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. W opisanym przypadku nie chodzi o wierzytelność, lecz o świadczenie usług. Państwo, którzy zawarliście umowę majątkową o prawa autorskie nabyliście w ten sposób prawo autorskie majątkowe do programu komputerowego. Jednocześnie sprzedający twórca programu zobowiązał się do świadczenia dodatkowych usług związanych ze zbywanym programem. Świadczenie tych usług nie przechodzi na rzecz biorącego program w użyczenie. Jeśli biorący chce korzystać z usług pierwotnego autora w zakresie dodatkowych usług powinien zawrzeć z nim umowę. Przy czym z samego charakteru umowy użyczenia obecny właściciel praw autorskich nie jest pozbawiony w ten sposób prawa do wykorzystywania programu w taki sposób w jaki nie narusza uprawnienia wynikającego z użyczenia. W takim też przypadku może korzystać z usług, które mu przysługują.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?