Przekazanie sprawy do innej jednostki Policji
Pytanie:
"Około miesiąca temu mój tata jadąc na rowerze do domu zginął potrącony przez samochód. Sprawcą wypadku okazał się 19-letni syn policjanta miejscowej policji. Sprawa jest prowadzona na tym samym posterunku, na którym pracuje ojciec sprawcy wypadku i obawiamy się, że manipulowane będą fakty związane z tym wydarzeniem. Pewnie sprawca ma pełny wgląd do dokumentacji, a my nie posiadamy prawie żadnych informacji (policja może pokaże nam dokumenty przed samą sprawą, żebyśmy mogli się z tym zapoznać, ale powiedziano nam również, że sprawa może być umorzona). Czy możemy przenieść dokumenty i prowadzenie tej sprawy do innego komisariatu, jak to zrobić i czy to ma jeszcze sens, ponieważ minęło 4 tygodnie od momentu prowadzenia tej sprawy? Mama moje sugeruje, żeby poczekać, aż będą wszystkie dokumenty i opinia biegłego, ale czy wtedy nie będzie za późno?"
Odpowiedź prawnika: Przekazanie sprawy do innej jednostki Policji
W postępowaniu karnym istnieje możliwość wyłączenia konkretnej osoby prowadzącej postępowanie przygotowawcze (art. 47 § 1 kpk). Nie można natomiast wyłączyć całej jednostki (komendy) Policji. Z mocy prawa wyłączona jest osoba, która jest krewnym w linii prostej podejrzanego (np. ojciec). Inny funkcjonariusz, który pracuje w tej samej jednostce Policji, może być co najwyżej wyłączony na wniosek stron, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności w danej sprawie. O wyłączeniu orzeka prokurator nadzorujący postępowanie i to do niego należy skierować wniosek. Można w jednym wniosku wnosić o wyłączenie więcej niż jednej osoby, ale trzeba je konkretnie wskazać z imienia i nazwiska, a także uprawdopodobnić przyczyny wyłączenia odnoszące się do każdej z nich. Jeżeli z powodu wyłączenia policjantów rozpoznanie w danej jednostce Policji nie będzie możliwe, sprawa zostanie przekazana innej jednostce.
Przepisy o wyłączeniu osoby prowadzącej postępowanie odsyłają do przepisów o wyłączeniu sędziego, a te z kolei stanowią, iż wniosek o wyłączenie można złożyć do chwili rozpoczęcia przewodu sądowego (odczytania aktu oskarżenia na rozprawie). Oznacza to, że wniosek o wyłączenie osoby prowadzącej postępowanie przygotowawcze można zgłosić w toku całego tego postępowania.
Istnieje także jeszcze jedna możliwość. Otóż stosownie do § 12 zarządzenie nr 1426 Komendanta Głównego Policji z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie metodyki wykonywania czynności dochodzeniowo-śledczych przez służby policyjne wyznaczone do wykrywania przestępstw i ścigania ich sprawców w szczególnie uzasadnionych przypadkach kierownik nadrzędnej jednostki Policji może z inicjatywy własnej lub na polecenie kierownika powszechnej jednostki organizacyjnej prokuratury przekazać sprawę innej podległej jednostce Policji, która nie jest właściwa miejscowo do prowadzenia postępowania. Przepis nie przewiduje tu możliwości działania na wniosek stron, ale można do w/w podmiotom zwrócić uwagę na okoliczności, które uzasadniają przekazanie sprawy.
Proszę pamiętać, że na ewentualne postanowienie o umorzeniu postępowania pokrzywdzonym służy zażalenie, które rozpoznaje sąd.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?