e-prawnik.pl Porady prawne

Przekształcenie jednoosobowej działalności

Pytanie:

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (apteka). Aktualnie jestem na początku przekształcenia mojej firmy w Sp. z o.o. Problem dotyczy kosztów. Otóż w planie przekształcenia musze podać sumę bilansową z określonego dnia z miesiąca poprzedniego oraz dołączyć do planu sprawozdania z tego dnia. Bilans zamierzam sporządzić na 31 stycznia, natomiast plan przekształcenia 29 lutego. Faktury kosztowe jednak często spływają po terminie. I to nie są pojedyncze przypadki - to jest statystycznie non stop. Koszty powinny być księgowane zgodnie z ustawą o rachunkowości memoriałowo, oraz zgodnie z PDOF i PDOP w dacie wystawienia. Czy faktury kosztowe otrzymane w marcu (a dotyczące stycznia) będę mógł zaksięgować do ksiąg rachunkowych w marcu? Bo w przeciwnym wypadku zmieniłaby mi się suma bilansowa i sprawozdania za styczeń - a planu przekształcenia nie można poprawiać, jest sporządzony notarialnie i zawiera sumę bilansową.

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Przekształcenie jednoosobowej działalności

16.1.2012

Faktycznie opisana sytuacja może powodować wątpliwości co do ujęcia kosztów, a przepisy nie dają wprost odpowiedzi. Sytuacja nie budziłaby wątpliwości, gdyby z przekształceniem jednoosobowej działalności wiązała się wprost sukcesja generalna na gruncie podatkowym. Wówczas nie byłoby wątpliwości, że spółka z o.o. powstała na skutek takiego przekształcenia powinna rozpoznać koszt z dokumentów wystawionych na rzecz działalności indywidualnej.
Niestety mimo wprowadzenia możliwości przekształcenia działalności indywidualnej w spółkę z o.o. nie wprowadzono wprost podatkowej sukcesji generalnej. Wskazuje się to jako jedną z głównych wad przyjętych rozwiązań.
W praktyce jednak, ponieważ faktycznie zmiana w dokumentach przekształceniowych nie jest możliwa, pozostaje rozliczenie tych kosztów w kosztach spółki, z takim uzasadnieniem, iż spółka ta powstała w wyniku przekształcenia działalności indywidualnej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ