Przekształcenie lokalu użytkowego na cele mieszka

Pytanie:

Kupiłem nieruchomość w przetargu ze spółdzielni mieszkaniowej. Obecnie jest to lokal użytkowy. Jakie warunki, pozwolenia, zgody są potrzebne aby przekształcić lokal użytkowy na mieszkalny?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

 

Zgodnie z art. 71 ust. 1 prawa budowlanego przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego należy rozumieć, w szczególności podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń. 

Zmianę sposobu użytkowania lokali należy zgłosić do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. W zgłoszeniu należy określić dotychczasowy i zamierzony sposób użytkowania lokalu.

Przepis art. 71 ust. wymienia wymagane załączniki do zgłoszenia. Jednakże niektóre z nich będą zbędne w przypadku lokalu użytkowego, który zamierza się zaadaptować na mieszkanie.

Do zgłoszenia należy dołączyć:

1) opis i rysunek określający usytuowanie obiektu budowlanego w stosunku do granic nieruchomości i innych obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej i sąsiednich nieruchomościach, z oznaczeniem części obiektu budowlanego, w której zamierza się dokonać zmiany sposobu użytkowania; 

2) zwięzły opis techniczny, określający rodzaj i charakterystykę obiektu budowlanego oraz jego konstrukcję, wraz z danymi techniczno-użytkowymi, w tym wielkościami i rozkładem obciążeń, a w razie potrzeby, również danymi technologicznymi; 

3) oświadczenie, o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,

4) zaświadczenie wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostateczną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego; 

5) w przypadku zmiany sposobu użytkowania, o której mowa w ust. 1 pkt 2 - ekspertyzę techniczną, wykonaną przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności; 

6) w zależności od potrzeb - pozwolenia, uzgodnienia lub opinie wymagane odrębnymi przepisami. 

Jak należy wnioskować z treści art. 71 ust. 2 pkt 6) przepisy szczególne mogą stawiać dodatkowe wymagania. W tym zakresie radzimy zwrócić się o udzielenie informacji do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego, aby uzyskać pewność, iż zostały dopełnione wszelkie formalności.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (6)

Monica

11.3.2019 21:47:59

Re: Przekształcenie lokalu użytkowego na cele mieszka

Witam, p.Sylwio jakie były koszty przy przekształceniu lokalu na mieszkalny?

Bartek

26.2.2018 23:50:7

Re: Przekształcenie lokalu użytkowego na cele mieszka

Witam, zastaqnawiam się nad wynajęciem lokalu użytkowego i przekształcenie go na miekanie czy współdzielnia może niechętnie podejść do takiego pomysłu ? Generalnie jest to budynek 2-kondygnacyjny wolnostojący na blokowisku, kiedyś były tam sklepy i fryzjer, generalnie chodzi o loftowy styl tego lokalu, no i cena sama w sobie jest kożystna. Jak myślicie czy warto w ogóle się ich o to pytać, czy się tylko skompromituję ?

agnieszka

26.4.2017 19:51:0

Re: Przekształcenie lokalu użytkowego na cele mieszka

chciałabym uzyskać dodatkową informację jak takie przekształcenie wygląda na mieniu pospółdzielczym - posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego w tzw suterenie lub przyziemiu z wejściem z klatki schodowej. Lokal formalnie użytkowy faktycznie przystosowany jest i użytkowany jako mieszkalny , ale ze względu na koszty opłat i energii chciałabym uregulować stan prawny i faktyczny zmieniając oficjalnie przeznaczenie lokalu. Czy na mieniu spółdzielczym ( nie ma nieruchomości lokalowej , jest KW i grunty w trakcie regulacji) postępowanie jest takie samo jak opisane w artykule ? dziękuję, pozdrawiam

Zbigniew

30.3.2017 10:59:49

Re: Przekształcenie lokalu użytkowego na cele mieszka

Czy wspólnota mieszkaniowa musi wyrazić zgodę poprzez uchwalenie odpowiedniej uchwały na przekształcenie lokalu użytkowego w lokal mieszkalny

Sylwia

22.2.2014 16:57:21

Re: Przekształcenie lokalu użytkowego na cele mieszka

Witam, zastanawiam sie nad zakupem lokalu uzytkowego. Chce je zaadaptowac na lokal mieszkalny. Sprzedajacy podjal juz dzialania aby przeksztalcic je na lokal mieszkalny, tzn złozyl wymagane dokumenty w wydziale architektury i czeka juz na wydanie zgody na budowe. Zastanawiam się czy po uzyskaniu takiej zgody pozostaje jeszcze duzo formalności w zwiazku z zamieszkaniem? Ktos musi je odebrac i zatwierdzic jako lokal mieszkalny i czy ewntualnie moze niezaakceptowac lokalu jako mieszkania?

gosia

27.8.2013 12:19:4

Re: Przekształcenie lokalu użytkowego na cele mieszka

Witam, jestem w trakcie kupowania lokalu użytkowego niemieszkalnego, sprzedający już w zeszłym roku przekształcił lokal pod cene mieszkaniowe(generalny remont). Chciałąbym się dowiedzieć co dokładnie muszę zrobić, gdzie się udać i na jakie koszt być przygotowaną w związku z przekształceniem lokalu na mieszkalny. Kupuje ten lokal z myślą o zamieszkaniu w nim.Z tego co wiem, z zameldowaniem problemu nie ma. Zależy mi na tej zmianie poniewaz marża banku( inwestycja 100% kredytowana) jest dużo wyższa w przypadku kredytu na lokal użytkowy niż na mieszkalny. będe bardzo wdzięczna za wszelką pomoc, pozdrawiam

Pokaż wszystkie komentarze (6)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: