Przekształcenie lokalu użytkowego w mieszkalny

Pytanie klienta:

""Lokal własnościowy o pow. ok. 18 m2 jest urządzony jako mieszkanie, ale w dokumentach (akcie własności) figuruje jako użytkowy. Co należy zrobić, aby przekształcić powyższy lokal w mieszkalny? Jakie są procedury?""

Odpowiedź prawnika:

W przedstawionej sprawie uprzejmie prosimy o zapoznanie się z treścią informacji prawnej Zmiana przeznaczenia lokalu na użytkowy

W tym przypadku jest kwestią wysoce ocenną, czy dla opisywanej zmiany potrzebna będzie również zgoda wspólnoty mieszkaniowej, skoro zmiany idzie w takim kierunku i nie powoduje zwiększenia uciążliwości dla części wspólnej. Pojawia się też pytanie, czy konieczne będzie zachowanie opisanej w/w informacji procedury przewidzianej prawem budowlanym, skoro lokal w praktyce jest mieszkalny, a nie wiemy, czy były w nim dokonywane jakieś zmiany (remonty).

Przepis art. 71 Prawa budowlanego stanowi bowiem, iż zmianę sposobu użytkowania stanowi podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń. Przepis co prawda wprowadza sformułowanie "w szczególności", co oznacza, że powyższy katalog nie jest zamknięty, ale pozwala uznać, iż nie każda zmiana sposobu użytkowania w sensie potocznym jest zmiana, o której mowa w tym przepisie. Należy to oceniać z punktu widzenia zapewnienia odpowiednich warunków bezpieczeństwa. Jest wiec prawdopodobne, że w przypadku zmiany lokalu użytkowego na mieszkalnych zachowanie procedury budowlanej nie będzie konieczne.

W dalszej kolejności, dla usankcjonowania zmian koniecznym byłoby zaktualizowanie wpisów w ewidencji gruntów i budynków, a następnie na podstawie wypisu z tej ewidencji, opatrzonej klauzulą, iż stanowi ona dokument będący podstawą wpisu do Kw, oraz stosownego wniosku, należy dokonać zmian w księdze wieczystej tej nieruchomości lokalowej.