Przekształcenie spółki a klauzula wykonalności
Pytanie:
"Spółka jawna została przekształcona w spółkę komandytową. Dotychczasowi wspólnicy stali się komandytariuszami, do spółki przystąpił też nowy wspólnik ( sp. z o.o.) jako komplementariusz. Przed przekształceniem spółka jawna wniosła pozew i uzyskała nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Wkrótce po dniu przekształcenia, sąd nie mając wiedzy o zmianie organizacyjnej spółki, nadał orzeczeniu klauzulę wykonalności na rzecz wspólników spółki jawnej. Wierzyciel (występujący już jako spółka komandytowa) przesłał właściwemu komornikowi nakaz zapłaty zaopatrzony we wspomnianą klauzulę wykonalności. Komornik wezwał wierzyciela do usunięcia braków formalnych, tzn. do uzupełnienia wniosku o tytuł wykonawczy upoważniający do prowadzenia egzekucji na rzecz spółki komandytowej.Czy działanie komornika jest zgodne z prawem? Czy w przypadku przekształcenia (a więc kontynuacji) możliwe jest ponowne nadanie klauzuli wykonalności na rzecz spółki przekształconej?"
Odpowiedź prawnika: Przekształcenie spółki a klauzula wykonalności
W niniejszej sytuacji zastosowanie powinien znaleźć art. 788 § 1 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.), który stanowi: Jeżeli uprawnienie lub obowiązek po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy przed wydaniem tytułu przeszły na inną osobę, sąd nada klauzulę wykonalności na rzecz lub przeciwko tej osobie, gdy przejście to będzie wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym.
Stronami postępowania egzekucyjnego są podmioty wymienione w tytule egzekucyjnym. Różne zdarzenia prawne powodują jednak konieczność wprowadzenia już do klauzuli wykonalności na miejsce osób wymienionych w tytule egzekucyjnym innych lub dodatkowych podmiotów. Zdarzenia te mogą występować w toku postępowania rozpoznawczego, a więc przed wydaniem tytułu egzekucyjnego, ale także po jego powstaniu (por. Pietrzkowski Henryk [w:] Pietrzkowski Henryk, Ereciński Tadeusz - Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Część trzecia. Postępowanie egzekucyjne. Warszawa 2009 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie III) ss. 720). Tak więc, przytaczany przepis dotyczy sytuacji, gdy po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy, jeżeli tytułem jest orzeczenie sądu, nastąpiła zmiana wierzyciela lub dłużnika. Przepis ten obejmuje wszelkie wypadki następstw, a więc zależnych i niezależnych od woli stron, powstałych zarówno pod tytułem ogólnym, jak i szczególnym (por. Świeboda Zdzisław - Komentarz do kodeksu postępowania cywilnego. Część druga. Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne. Warszawa 2004 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie III) ss. 472).
Warunkiem przejęcia praw i obowiązków, o których mowa w § 1 art. 788 k.p.c., jest wykazanie tego dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym. Faktu tego nie można wykazywać innymi dowodami. Przy braku wspomnianych dokumentów można jedynie wytoczyć powództwo o ustalenie przejścia uprawnienia lub obowiązku (por. uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 5 maja 1951 r., I. Prez. 689/50, PiP 1952, nr 2). W postępowaniu prowadzonym w trybie art. 788 k.p.c. sąd bada tylko, czy nabywca jest nabywcą prawnym i czy nabycie nastąpiło już po powstaniu tytułu wykonawczego, czy też w toku sprawy, przed jego wydaniem.
Reasumując, działanie komornika było zgodne z prawem, gdyż nastąpiło przejście praw i obowiązków z jednego podmiotu (spółki jawnej) będącego wierzycielem na inny (spółki komandytowej). W związku z tym należy złożyć do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności z zaznaczeniem przejścia uprawnienia na inną osobę. W takim wypadku, w postępowaniu klauzulowym - na podstawie art. 788 k.p.c. - zmiana podmiotowa zostanie dokonana przez nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności na rzecz podmiotu, który stał się wierzycielem (na rzecz spółki komandytowej).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?