e-prawnik.pl Porady prawne

Przekształcenie spółki a sytuacja pracowników

Pytanie:

Spółka jawna ulega przekształceniu w spółkę z o.o. Czy na gruncie prawa pracy jest przejście zakładu pracy na innego pracodawce czy tylko zmiana formy prawnej tego samego pracodawcy? Czy zastosowanie ma art. 23[1] kp?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Przekształcenie spółki a sytuacja pracowników

9.10.2007

Zgodnie z art. 553 § 1 ksh, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. W związku z niniejszym przepisem, spółka (pracodawca) zmienia jedynie formę prawną, a więc nie jest to zmiana dotychczasowego pracodawcy na nowego. Nie będzie miał więc zastosowania (w przypadku przekształcenia spółki) przepis art. 23[1] kodeksu pracy, albowiem jak już wskazaliśmy nie jest to przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę - jest to ten sam pracodawca, tylko w innej formie prawnej. Nie trzeba również w tej sytuacji, podpisywać żadnych aneksów do umów o pracę z pracownikami spółki przekształcanej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ