Przeniesienie nauczyciela do innej miejscowości

Pytanie:

"Czy nauczyciel mianowany zatrudniony na wsi i korzystający z mieszkania służbowego w tej samej miejscowości, w której pracuje w szkole może zostać przeniesiony bez jego zgody do innej szkoły w tej samej gminie ale innej miejscowości i czy może zostać przeniesiony do innego mieszkania służbowego w tej innej miejscowości? Jakie są podstawy prawne takiego przeniesienia, a co jeżeli nauczycie się nie zgodzi na zmianę miejsca pracy i mieszkania służbowego? Jakie mogą być dla niego konsekwencje negatywne?"

Odpowiedź prawnika: Przeniesienie nauczyciela do innej miejscowości

Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu za jego zgodą na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie same lub inne stanowisko. Przeniesienie nauczyciela z urzędu do innej miejscowości może nastąpić pod warunkiem zapewnienia nauczycielowi w nowym miejscu pracy odpowiedniego do jego stanu rodzinnego mieszkania oraz miejsca pracy dla współmałżonka, jeśli jest on nauczycielem.  Przeniesienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do innej szkoły dokonuje dyrektor szkoły, do której nauczyciel ma być przeniesiony, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego tę szkołę i za zgodą dyrektora szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony. W tym przypadku nauczyciel może się niezgodzić na przeniesienie i nie ponosi z tego tytułu konsekwencji. W razie konieczności zapewnienia szkole obsady na stanowisku nauczyciela z wymaganymi kwalifikacjami odpowiadającymi potrzebom programowym szkoły, organ prowadzący szkołę może przenieść nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do tej szkoły - bez zgody nauczyciela, jednak na okres nie dłuższy niż 3 lata, z prawem powrotu na uprzednio zajmowane stanowisko. W wypadku opisanym wyżej a dotyczącym pracy w innej szkole w innej miejscowości, nauczycielowi przysługuje czterodniowy tydzień pracy, dodatek za uciążliwość pracy w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego oraz zakwaterowanie w miejscu czasowego zatrudnienia. W razie przeniesienia nauczyciela przysługuje mu zwrot kosztów przeniesienia. Nauczyciela zmieniającego miejsce zamieszkania w związku z przeniesieniem zwalnia się od pełnienia obowiązków służbowych na odpowiedni okres czasu, nie dłuższy niż 7 dni. W tym przypadku zgoda nauczyciela nie jest potrzebna. Ewentualne nieświadczenie pracy z uwagi na nieakceptowanie decyzji będzie traktowane jako naruszenie obowiązków pracowniczych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Maria 2016-09-20 12:59:42

    Zostałam przeniesiona do pracy do innej miejscowości z art 19KN. Nie korzystam z zakwaterowania,lecz dojeżdżam do miejsca pracy. Czy w takim wypadku mogę starać się o zwrot kosztów dojazdu do pracy.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika