Przeniesienie udziału mieszkania własnościowego
Pytanie:
"Postanowieniem sądu otrzymałem część spadku po zmarłym ojcu, w postaci udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu (w wysokości 1/4). Chciałem przekazać swoją część córce siostry. Jakich mogę spodziewać się przeszkód w zawarciu aktu darowizny? Jakich mogę spodziewać się opłat? Jakie są wymagane dokumenty dla szybkiego i skutecznego dokonania darowizny?"
Odpowiedź prawnika: Przeniesienie udziału mieszkania własnościowego
Ułamkowa część spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu może być przedmiotem zbycia w formie darowizny. Umowa ta musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Ponieważ jednak pozostałym współuprawnionym z tytułu własnościowego prawa do lokalu przysługuje prawo pierwokupu (art.17[2] ust. 6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych), musi ona zostać zawarta pod warunkiem, iż nie skorzystają oni ze swojego prawa. Muszą oni także zostać zawiadomieni o istotnych postanowieniach umowy darowizny. Opłata notarialna zależy od przyjętej w umowie darowizny wartości zbywanej ułamkowej części prawa. Ponadto należy pamiętać o obowiązku uiszczenia podatku od spadków i darowizn oraz o wpisie do księgi wieczystej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?