Przeniesienie własności pod warunkiem

Pytanie:

"Zamieniam mieszkanie komunalne na większe które jest zadłużone na kwotę 9000 zł. Od roku nie było za nie płacone komorne. Przed podpisaniem umów w urzędzie należy spłacić zadłużenie. Bez uregulowania zadłużenia właścicielka tego lokalu nie dostanie pozwolenia na zamianę. Moje pytanie: 1. Jak powinienem się zabezpieczyć ( jaką umowę zawrzeć z osobą) aby nie zostać oszukanym. De fakto muszę dać tej osobie 9000 zł. Obawiam się, że właścicielka tego mieszkania po tym jak spłacę jej zadłużenie nie może oświadczyć, że się rozmyśliła i nie ma ochoty na zamianę. 2. Czy powinienem rejestrować taką umowę u notariusza? 3. Gdzie mogę otrzymać tekst takiej umowy?"

Odpowiedź prawnika: Przeniesienie własności pod warunkiem

W celu należytego zabezpieczenia się, powinien Pan zawrzeć z właścicielką mieszkania umowę, w której właścicielka zobowiąże się do przeniesienia własności mieszkania pod warunkiem, że spłaci pan zadłużenie. Później, w celu przejścia własności nieruchomości, potrzebne jest dodatkowe porozumienie stron obejmujące ich bezwarunkową zgodę na niezwłoczne przejście własności.
Obydwie te umowy muszą być zawarte pod rygorem nieważności w formie aktu notarialnego. Zatem sam notariusz sporządzi te umowy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika