Przeniesienie własności pod warunkiem

Pytanie:

Zamieniam mieszkanie komunalne na większe które jest zadłużone na kwotę 9000 zł. Od roku nie było za nie płacone komorne. Przed podpisaniem umów w urzędzie należy spłacić zadłużenie. Bez uregulowania zadłużenia właścicielka tego lokalu nie dostanie pozwolenia na zamianę. Moje pytanie: 1. Jak powinienem się zabezpieczyć ( jaką umowę zawrzeć z osobą) aby nie zostać oszukanym. De fakto muszę dać tej osobie 9000 zł. Obawiam się, że właścicielka tego mieszkania po tym jak spłacę jej zadłużenie nie może oświadczyć, że się rozmyśliła i nie ma ochoty na zamianę. 2. Czy powinienem rejestrować taką umowę u notariusza? 3. Gdzie mogę otrzymać tekst takiej umowy?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W celu należytego zabezpieczenia się, powinien Pan zawrzeć z właścicielką mieszkania umowę, w której właścicielka zobowiąże się do przeniesienia własności mieszkania pod warunkiem, że spłaci pan zadłużenie. Później, w celu przejścia własności nieruchomości, potrzebne jest dodatkowe porozumienie stron obejmujące ich bezwarunkową zgodę na niezwłoczne przejście własności.
Obydwie te umowy muszą być zawarte pod rygorem nieważności w formie aktu notarialnego. Zatem sam notariusz sporządzi te umowy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: