Przeniesienie zezwolenia na przewóz osób
Pytanie:
"Przedsiębiorca posiada licencję na przewóz osób, zezwolenie na przewóz osób na podmiejskiej linii oraz skoordynowany rozkład jazdy. Nie jest już zainteresowany utrzymywaniem tej linii komunikacyjnej i chciałby sprzedać prawa do niej. Uzyskanie przez kogoś innego (potencjalnego kupca) zezwolenia oraz skoordynowanie rozkładu jazdy na tej trasie byłyby bardzo czasochłonne, a być może niemożliwe w takim samym kształcie. Czy w tej sytuacji może scedować prawa do zezwolenia wykonywania przewozów osób na tej linii i skoordynowanego rozkładu jazdy na inną osobę? Jeśli tak, to w jaki sposób?"
Odpowiedź prawnika: Przeniesienie zezwolenia na przewóz osób
Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym wykonywanie przewozów regularnych i przewozów regularnych specjalnych wymaga zezwolenia. W zezwoleniu określa się w szczególności:
-
warunki wykonywania przewozów;
-
przebieg trasy przewozów, w tym miejscowości, w których znajdują się miejsca początkowe i docelowe przewozów;
-
miejscowości, w których znajdują się przystanki - przy przewozach regularnych osób.
Przedsiębiorca nie może dysponować zezwoleniem, które uzyskał. Przepisy ustawy nie tylko nie dają uprawnień do dysponowania nim, ale wręcz przewidują swoistą "karę" za takie działanie. Otóż zgodnie z art. 24 ust. 4 pkt 4 ustawy zezwolenie cofa się w razie odstąpienia go osobie trzeciej. Przepis ten jest tak sformułowany, iż nakłada na odpowiedni organ obowiązek cofnięcia zezwolenia w takiej sytuacji.
Ustawodawca zdecydował jednak, iż nie jest uważane za odstąpienie zezwolenia (a co za tym idzie, nie powoduje cofnięcia zezwolenia) powierzenie wykonania przewozu innemu przewoźnikowi, o którym mowa w art. 5 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. - Prawo przewozowe (Dz. U. z 2000 r. Nr 50, poz. 601, z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem przewoźnik może powierzać wykonanie przewozu innym przewoźnikom na całej przestrzeni przewozu lub jej części, jednakże ponosi odpowiedzialność za ich czynności jak za swoje własne. Warto zauważyć, że w uzasadnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 grudnia 2005 r., sygn. akt VI SA/Wa 700/2005 WSA stwierdził, iż nie chodzi tu tylko o możliwość sporadycznego zlecenia wykonania przewozu w sytuacji, gdy przewoźnik nie może tego przewozu wykonać we własnym zakresie z przyczyn od siebie niezależnych. W związku z tym w opisanej w pytaniu sytuacji można rozważać nie tyle odstąpienie zezwolenia, co powierzenie przewozu na danej trasie innemu przewoźnikowi.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?