Przepisy dotyczące kominka w domku letniskowym

Pytanie:

"W drewnianym domku letniskowym został wyremontowany kominek. Wcześniejsza historia/ dokumentacja dotycząca tego kominka jest nieznana. Jakie są wymagania prawne dopuszczające kominek do użytku? Czy kominek musi mieć jakiś formalny "odbiór techniczny" albo jakiś inny papier? Czego może żądać ubezpieczyciel przed ubezpieczeniem nieruchomości?"

Odpowiedź prawnika: Przepisy dotyczące kominka w domku letniskowym

Wymogi, jakie musi spełnić zainstalowany w domu kominek, określają przepisy rozporządzenia o warunkach technicznych i usytuowaniu budynków. Zgodnie z nimi kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych, w pomieszczeniach o odpowiedniej kubaturze. Ponadto kominki z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym o wielkości otworu paleniskowego kominka do 0,25 m2 mogą być przyłączone wyłącznie do własnego, samodzielnego przewodu kominowego dymowego, posiadającego co najmniej wymiary 0,14×0,14 m lub średnicę 0,15 m, a w przypadku trzonów kuchennych typu restauracyjnego oraz kominków o większym otworze paleniskowym - co najmniej 0,14×0,27 m lub średnicę 0,18 m, przy czym dla większych przewodów o przekroju prostokątnym należy zachować stosunek wymiarów boków 3:2. Wyloty przewodów kominowych powinny być dostępne do czyszczenia i okresowej kontroli. Przewody spalinowe i dymowe powinny być wyposażone, odpowiednio, w otwory wycierowe lub rewizyjne, zamykane szczelnymi drzwiczkami, a w przypadku występowania spalin mokrych - także w układ odprowadzania skroplin. 

Jeżeli kominek był budowany razem z całym domkiem letniskowym, a nie dobudowany później, to był objęty projektem budowlanym i jego odbiór techniczny odbywał się w ramach oddania do użytku całego domku.

Warto jednak wskazać, iż obiekty powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela (lub zarządcę) okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego m. in. instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany przechowywać przez okres istnienia obiektu dokumenty, o których mowa w art. 60 (dokumentację budowy i dokumentację powykonawczą), oraz opracowania projektowe i dokumenty techniczne robót budowlanych wykonywanych w obiekcie w toku jego użytkowania. Jednak właściciel domku letniskowego (nawiasem mówiąc także właściciel domu jednorodzinnego) nie ma obowiązku prowadzenia książki obiektu budowlanego; w książce tej dokonuje się zapisów dotyczących przeprowadzanych badań i kontroli stanu technicznego, remontów i przebudowy, w okresie użytkowania obiektu budowlanego.

To czego może żądać ubezpieczyciel w związku z planowanym ubezpieczeniem nieruchomości, nie jest określone żadnymi przepisami, lecz wynika z indywidualnych okoliczności oraz treści regulaminu będącego częścią umowy ubezpieczeniowej oraz wewnętrznych zasad wyznaczonych przez samego ubezpieczyciela.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika