e-prawnik.pl Porady prawne

Przerzucenie podatku od nieruchomości na najemcę

Pytanie:

Wynajmuję firmie dom jednorodzinny. W związku z tym, iż w budynku prowadzona jest działalność gospodarcza, podatek od nieruchomości jest znacznie wyższy niż w przypadku gdyby nie było w nim takiej działalności. Czy mogę wystawiać firmie, która wynajmuje budynek fakturę na zwrot podatku od nieruchomości? Jeżeli tak to jak ma wyglądać taka faktura (jaka stawka VAT-u)?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Przerzucenie podatku od nieruchomości na najemcę

11.1.2005

Nie, wystawienie faktury jest w powyższym przypadku niemożliwe. Przerzucenie na najemcę podatku od nieruchomości może nastąpić na dwa sposoby.

Po pierwsze, podatek od nieruchomości można uwzględnić w cenie wynajmu. Wskazanie, iż na wysokość tej ceny wpłynął podatek od nieruchomości wskazać można poprzez adnotację na takiej fakturze (w żadnym razie nie jest możliwe wystawienie osobnej faktury). Jest to o tyle niekorzystne, że podatek ten w ramach czynszu najmu podlega opodatkowaniu stawką VAT właściwą dla najmu.

Dlatego też doradzić należy przerzucenie podatku od nieruchomości na najemcę poprzez wystawienie dokumentu obciążeniowego. Dokument taki może przybrać w zasadzie dowolną formę poza jedną - nie może być określony jako faktura (może to być np. nota obciążeniowa). Na dokumencie takim, rzecz jasna, nie nalicza się podatku VAT.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Przerzucenie podatku od nieruchomości na najemcę

Gorecka Jadwiga

25.3.2010 9:49:57

Re: Przerzucenie podatku od nieruchomości na najemcę

Posiadam maly pawilon drewnany ktory jest usytuowany na terenie spoldzielni .Spoldzielna pobiera dosc wysoki czynsz procz tego miasto wysoki podatek.Jestem obecnie na emeryturze a pawilon wydzierzawilam za nie wielka kwote pracownocy.Jak moge przzucic oplate tego podatku na najemce?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ