Przesłuchanie niepełnoletniego powyżej 15 roku

Pytanie:

"Jakie przepisy regulują sposób przeprowadzenia przesłuchania osoby nieletniej (jako świadka w sprawie o morderstwo) przez prokuratora w okresie śledztwa przygotowawczego (miała wtedy 15 lat) oraz w czasie procesu przed Sądem (obecnie ma 16 lat)? Czy jest obowiązek przesłuchiwania przez prokuratora w obecności psychologa? Kto może złożyć wniosek przed Sądem o przesłuchanie nieletniej nie na sali sądowej, lecz oddzielnie w obecności sędziego i psychologa? Czy rodzic może być wyłączony z takiego przesłuchania?"

Odpowiedź prawnika: Przesłuchanie niepełnoletniego powyżej 15 roku

Szczególne przepisy dotyczące przesłuchania osoby nieletniej zawarte w kodeksie karnym dotyczą osoby, która w momencie przesłuchania nie ukończyła lat 15. Bardziej szczegółowe informacje na ten temat zawiera odpowiedź: Przesłuchanie nieletniego.

Przepisy dotyczące szczególnych zasad przesłuchania osoby, która w momencie przesłuchania nie ukończyła 15 lat, w sprawach o przestępstwa popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej zostały wprowadzone dopiero w roku 2005, wcześniej zasady przesłuchania takiej osoby były tożsame z zasadami obowiązującymi dla osób powyżej tej granicy wiekowej, a przesłuchanie na zasadach szczególnych dotyczyło jedynie przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż przesłuchanie świadka, o którym mowa w pytaniu, będzie odbywało sie według zasad ogólnych, z takim wyjątkiem, iż nie będzie odbierane przyrzeczenie.

Zgodnie z art 183 § 2 k.k. świadek może żądać, aby przesłuchano go na rozprawie z wyłączeniem jawności, jeżeli treść zeznań mogłaby narazić na hańbę jego lub osobę dla niego najbliższą. W razie wyłączenia jawności mogą być obecne na rozprawie, oprócz osób biorących udział w postępowaniu, po dwie osoby wskazane przez oskarżyciela publicznego, oskarżyciela posiłkowego, oskarżyciela prywatnego i oskarżonego. Jeżeli jest kilku oskarżycieli lub oskarżonych, każdy z nich może żądać pozostawienia na sali rozpraw po jednej osobie.

W myśl art. 184 § 1 sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator, może wydać postanowienie o zachowaniu w tajemnicy okoliczności umożliwiających ujawnienie tożsamości świadka, w tym danych osobowych, jeżeli nie mają one znaczenia dla rozstrzygnięcia w sprawie, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa niebezpieczeństwa dla życia, zdrowia, wolności albo mienia w znacznych rozmiarach świadka lub osoby dla niego najbliższej. Postępowanie w tym zakresie toczy się bez udziału stron i objęte jest tajemnicą państwową.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika