Przesłuchanie świadka w postępowaniu karnym

Pytanie klienta:

""Czy Sąd obowiązują jakieś procedury dotyczące przesłuchań świadków? Mój mąż jest oskarżycielem posiłkowym i świadkiem w sprawie o morderstwo swoich dzieci i żony. Był kiedyś oskarżonym, lecz prokuratura, a potem sąd, umorzyli wobec niego śledztwo. W tej chwili jest już drugi raz przesłuchiwany w sprawie jako świadek. Najpierw zadawały mu pytania strony, potem odczytano jego wcześniejsze zeznania i ponownie był przepytywany przez Sąd. Czy to jest naturalne? W przypadku innych świadków, Sąd odczytuje ich zeznania, a potem są przepytywani przez strony i Sąd. Czy przez cały okres procesu będzie mógł w każdej chwili być wywołany do odpowiedzi ? ""

Odpowiedź prawnika:

 

Jeśli chodzi o pozycję świadka i oskarżyciela posiłkowego w postępowaniu karnym, proszę uprzejmie o zapoznanie się z treścią następujących artykułów.

Jakie prawa ma przesłuchiwany świadek w postępowaniu karnym?

Oskarżenie prywatne

 

W toku postępowania dowodowego w postępowaniu karnym sąd może przeprowadzić dowody z urzędu i to on właśnie kieruje postępowaniem. Stąd też głównie od niego zależy kolejność i rodzaj działań podejmowanych wobec świadka. W opisywanej sytuacji zachowanie sądu wydaje się więc prawidłowe, a świadek będzie mógł być jeszcze wielokrotnie wzywany do złożenia zeznań czy nawet konfrontowany z innymi świadkami.