Przetarg na nabycie nieruchomości
Pytanie:
"Jestem pracownikiem urzędu miejskiego w wydziale gospodarki nieruchomościami i zamierzam przystąpić do przetargu nieograniczonego na sprzedaż działki gminnej. Czy przewodniczący komisji, będący moim zwierzchnikiem, może wykluczyć mnie z uczestnictwa w przetargu, ponieważ pozostaję z nim w stosunku zależności? Czy gdyby przewodniczącym komisji był wójt, burmistrz lub prezydent, to czy wówczas będę mógł uczestniczyć w przetargach? Czy w takiej sytuacji, w przetargu na podstawie pełnomocnictwa notarialnego, może uczestniczyć moja żona lub matka? Czy przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami i przepisy wykonawcze do niej w całości uniemożliwiają nabywanie jakichkolwiek nieruchomości z zasobu komunalnego gminy przez pracowników magistratów?"
Odpowiedź prawnika: Przetarg na nabycie nieruchomości
Podstawę do wykluczenia z udziału w przetargu dotyczącym nabycia prawa własności nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa lub samorządu terytorialnego stanowi § 9 rozporządzenia z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości. Zgodnie z tym przepisem w przetargu nie mogą uczestniczyć osoby wchodzące w skład komisji przetargowej oraz osoby bliskie tym osobom, a także osoby, które pozostają z członkami komisji przetargowej w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może budzić to uzasadnione wątpliwości co do bezstronności komisji przetargowej. Treść tego przepisu nie precyzuje, jakie stosunki prawne lub faktyczne stanowią podstawę wykluczenia z przetargu. Przepis nie jest jasny i wymaga przeprowadzenia interpretacji jego treści pod kątem konkretnego stanu faktycznego. Powiązanie służbowe występujące między uczestnikiem przetargu, a członkiem komisji może uzasadniać wykluczenie tego uczestnika z udziału w przetargu.
Nie ma natomiast przeszkód prawnych, aby w przetargu wzięła udział osoba bliska osoby wykluczonej z udziału w przetargu ze względu na powiązanie służbowe z członkiem komisji przetargowej, jeżeli brak jest powiązań faktycznych i prawnych pomiędzy tą osobą a członkiem komisji.
W stanie faktycznym nie zostało wyraźnie wskazane w jakim charakterze miałaby występować osoba bliska podmiotu wykluczonego z przetargu oraz kto i w jakim celu miałby wystawić pełnomocnictwo notarialne. Jeżeli jak przypuszczamy, osoba wykluczona miałaby wystawić pełnomocnictwo notarialne do wzięcia udziału w przetargu przez osobę trzecią i nabycia na jego rzecz prawa własności nieruchomości, to nadal uczestnikiem przetargu byłaby osoba wykluczona z przetargu i pełnomocnik nie mógłby nabyć nieruchomości na rzecz swojego mocodawcy. Osoba trzecia mogłaby wziąć udział w przetargu i nabyć nieruchomość na swoją rzecz.
Przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami, jak i przepisy rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości nie wykluczają w sposób bezwzględny udziału w przetargu pracowników jednostki samorządu terytorialnego organizującej przetarg na nieruchomości. Przepisy te wykluczają z udziału w przetargu w sposób generalny wszystkie podmioty pozostające z członkami komisji przetargowej w takim stosunku prawnym lub faktycznym, który może budzić wątpliwości co do bezstronności komisji przetargowej.
Jeżeli osoba wykluczona z udziału w przetargu nie zgadza się z wykluczeniem z tego przetargu, może złożyć skargę na czynności związane z przeprowadzaniem przetargu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?