Przewłaszczenie garażu w spółdzielni

Pytanie:

"Poniosłem pełne koszty budowy garażu w 1994 r. Spółdzielnia podpisała ze mną umowę na użytkowanie garażu. Posiadam własnościowe spółdzielcze prawo do mieszkania z niespłaconym kredytem (spłacanym na zasadzie „normatywu”). Czy mogę wystąpić o przeniesienie na mnie prawa własności garażu?"

Odpowiedź prawnika: Przewłaszczenie garażu w spółdzielni

Podstawowe znaczenie ma w Pana/i przypadku ustalenie jakie Pani/u przysługuje rzeczywiście prawo. Czy jest to istotnie prawo użytkowania, czy raczej spółdzielcze własnościowe prawo do garażu, czy może umowa najmu garażu. Wynika to z tego, że zgodnie z obowiązującym w 1994 r. stanem prawnym spółdzielnia mieszkaniowa może garaże przydzielać członkom (osobom fizycznym lub prawnym) lub wynajmować zgodnie z postanowieniami statutu. Oznaczałoby to, że jest bardziej prawdopodobne, że przysługuje Panu/i jedno z tych dwóch praw. Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do garażu, spółdzielnia mieszkaniowa jest zobowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę o przeniesienie własności lokalu po dokonaniu przez niego:

  • spłaty wszelkich długów związanych z tym lokalem,
  • spłaty przypadającej na jego lokal części innych zobowiązań spółdzielni związanych z budową, a w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami.

Regułę powyższą stosuje się także do najemców, jeżeli nakłady na budowę takiego garażu w pełnym zakresie poniósł najemca, choćby nawet nie był członkiem spółdzielni, lub ponieśli je jego poprzednicy prawni.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Emil Brzoza 2012-10-12 16:03:00

    W latach 70-tych wybudowałem wraz 380 użytkownikami całkowicie ze środków własnych garaże w zabudowie szeregowej parterowo -piętrowej na gruntach pozyskanych przez spółdzielnię mieszkaniową na koszt użytkowników garaży.Po zakończeniu budowy garaże zostały przekazane protokołem przekazania w roku 1973 do spółdzielni mieszkaniowej jako wkład. Pytanie: Czy spółdzielnia mieszkaniowa stała się właścicielem garaży .Aktualnie jesteśmy użytkownikami garaży na zadzie umowy najmu.Czy jesteśmy zobowiązani płacić podatek VAT za te garaże? Prosze o odpowiedż.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika