Przewłaszczenie garażu w spółdzielni
Pytanie:
"Poniosłem pełne koszty budowy garażu w 1994 r. Spółdzielnia podpisała ze mną umowę na użytkowanie garażu. Posiadam własnościowe spółdzielcze prawo do mieszkania z niespłaconym kredytem (spłacanym na zasadzie „normatywu”). Czy mogę wystąpić o przeniesienie na mnie prawa własności garażu?"
Odpowiedź prawnika: Przewłaszczenie garażu w spółdzielni
Podstawowe znaczenie ma w Pana/i przypadku ustalenie jakie Pani/u przysługuje rzeczywiście prawo. Czy jest to istotnie prawo użytkowania, czy raczej spółdzielcze własnościowe prawo do garażu, czy może umowa najmu garażu. Wynika to z tego, że zgodnie z obowiązującym w 1994 r. stanem prawnym spółdzielnia mieszkaniowa może garaże przydzielać członkom (osobom fizycznym lub prawnym) lub wynajmować zgodnie z postanowieniami statutu. Oznaczałoby to, że jest bardziej prawdopodobne, że przysługuje Panu/i jedno z tych dwóch praw. Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do garażu, spółdzielnia mieszkaniowa jest zobowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę o przeniesienie własności lokalu po dokonaniu przez niego:
-
spłaty wszelkich długów związanych z tym lokalem,
-
spłaty przypadającej na jego lokal części innych zobowiązań spółdzielni związanych z budową, a w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami.
Regułę powyższą stosuje się także do najemców, jeżeli nakłady na budowę takiego garażu w pełnym zakresie poniósł najemca, choćby nawet nie był członkiem spółdzielni, lub ponieśli je jego poprzednicy prawni.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?