Przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego

Pytanie:

"Jestem w trakcie sprawy rozwodowej. Czy znaczne zmniejszenie kontaktów seksualnych można traktować jako oziębłość i w jej wyniku jako niedoboru seksualny, który to jest już ważnym elementem przyczyny rozkładu pożycia? Czy jeśli przez większość czasu żona nie wykazywała chęci do podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych, przez co nie mogliśmy zmienić mieszkania (zamieszkiwanie w dwupokojowym mieszkaniu z teściem), a także stosunek zarobków mial się jak 8:1 na moja korzyść, czego powodem był brak aktywności żony, jest argumentem do wykorzystania?"

Odpowiedź prawnika: Przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego

Przesłanką orzeczenia rozwodu jest trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Na pożycie małżeńskie składają się zasadniczo trzy elementy:

  • Więź uczuciowa, duchowa
  • Więź fizyczna
  • Więź gospodarcza

Najczęściej nie można stwierdzić trwałego i zupełnego rozkładu pożycia, jeśli między małżonkami nie istnieje jedna z więzi. Pożycie małżeńskie można uznać za utrzymane np. gdy brak między małżonkami więzi gospodarczej, gdy z określonych, na ogół przejściowych powodów, nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego.

Podobnie trudno uznać, iż nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego, gdy między małżonkami wygasła więź fizyczna z powodu wieku, choroby czy dłuższej rozłąki. Warto też wskazać, iż nawet sporadyczne stosunki seksualne między małżonkami będą przemawiały przeciwko rozkładowi pożycia małżeńskiego. Rzadsze kontakty seksualne nie przesądzają więc, iż nastąpił rozkład pożycia.

Można też na marginesie wspomnieć, iż istotny może być powód oziębłości, która jest pojęciem występującymi w medycynie. Jeśli w Państwa przypadku oziębłość żony jest kwestią medycyny, to może być przyczyną rozkładu pożycia, lecz niezawinioną. O winie żony można by w takiej sytuacji mówić wtedy, gdy nie chciałaby się poddać leczeniu mimo Pana nalegań.

Najprędzej rozkład pożycia może zostać stwierdzony, gdy między małżonkami pozostała jedynie więź gospodarcza, co podyktowane było szczególnymi okolicznościami. Więź gospodarcza nie oznacza po prostu wspólnego zarabiania pieniędzy i osiągania zarobków na tym samym poziomie. Jest ona raczej prowadzeniem wspólnego życia pod względem gospodarczym, wspólnego gospodarstwa domowego, wspólnym zamieszkiwaniem. Jeśli sąd uzna, iż więź fizyczna nadal między małżonkami istnieje, to sam fakt, iż żona nie chciała się dokształcać raczej nie przesadzi o rozkładzie pożycia małżeńskiego. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika