Zdrada uczuć a wina rozkładu pożycia małżeńskiego

Pytanie:

"Czy fakt zakochania się żony w innym mężczyźnie mogę skutecznie użyć na sprawie rozwodowej jako przyczynę rozkładu pożycia małżeńskiego? Czy jest coś takiego w kategoriach prawnych (a nie jedynie moralnych) jak "zdrada uczuć"? Chodzi o to, że tylko tyle mogę żonie przed sądem udowodnić."

Odpowiedź prawnika: Zdrada uczuć a wina rozkładu pożycia małżeńskiego

Zdrada uczuć jest istotnym elementem rozkładu pożycia tylko, gdy ona była przyczyną rozkładu pożycia małżeńskiego lub jedną z przyczyn. To, że Pana żona zakochała się w innym mężczyźnie nie oznacza, że jest winna rozkładu pożycia małżeńskiego. Zobrazować to można na kilku przykładach.

  1. Mąż bije żonę znęca się nad nią psychicznie. Żona ucieka od niego i zakochuje się w innym mężczyźnie. Mąż wnosi o rozwód i żona się na to zgadza. Ustalenie winy w rozkładzie pożycia nie jest trudne. Winnym jest mąż, który swoim zachowaniem doprowadził do rozkładu małżeństwa. Inne okoliczności jak mieszkanie i obcowanie z innym mężczyzną, które nastąpiły później nie są przyczyną rozkładu pożycia małżeńskiego.

  2. Żona zdradza męża, a ten opuszcza dom i zamieszkuje z inną kobietą. Z kobietą tą ma dzieci. Również przyczyną rozkładu pożycia nie jest fakt posiadania dzieci przez męża i mieszkanie z inną kobietą, lecz fakt zdrady żony, gdyż w tym momencie nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego.

Jak widać z tych przykładów zasadniczym pytaniem jest, kiedy nastąpiła zdrada (zakochanie się w innym mężczyźnie). Jeśli było to już po powstaniu z innej przyczyny rozkładu np. znęcania, zdrady męża itp., to zdrada żony nie jest przyczyną rozkładu pożycia małżeńskiego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika