Przygotowanie się do pracy a czas pracy

Pytanie:

"Pracownicy fizyczni, pracujący na produkcji kończą swoje obowiązki 20 minut przed czasem, uważając że muszą się umyć i to w ramach godzin pracy. Czy mycie się po wykonanej pracy powinno być w ramach godzin czy też po?"

Odpowiedź prawnika: Przygotowanie się do pracy a czas pracy

Art. 128 § 1 zawiera definicję czasu pracy. Ustawodawca nie wiąże w niej czasu pracy z czasem realnego, efektywnego świadczenia pracy, lecz z czasem pozostawania w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, tak więc na czas pracy składa się nie tylko czas rzeczywistej pracy, lecz także okresy jej nieświadczenia, w których pracownik pozostawał w dyspozycji pracodawcy. Okres pozostawania pracownika do dyspozycji pracodawcy w ciągu dniówki roboczej nie musi być nieprzerwany. Jeśli z charakteru pracy wynika, że pracownicy są narażeni na ubrudzenie ubrań i ciała, to mają prawo w ramach czasu pracy do skorzystania z natrysków itp. Obiektywnie zatem z danym stanowiskiem musi być związane ubrudzenie się. Jeśli pracownicy fizyczni jedynie chcą się odświeżyć, to wydaje się, że nie mogą tego czynić w ramach czasu pracy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • wiola :) 2013-03-21 17:46:07

    Mój pracodawca uważa że nie przysługuje mi czas na przebranie się czy mogła bym dostać odpowiedz na emeila z odpowiednimi kodeksami żeby mu pokazać że mam rację


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika