Ciężkie naruszenie obowiązków przez pracownika

Pytanie klienta:

""Co można podciągnąć pod ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych? Czego musi dopuścić się pracownik, aby pracodawca mógł rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia?""

Odpowiedź prawnika:

Nie można generalizować co jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych. Dla przykładu podać można kilka rozstrzygnięć z orzecznictwa.

  1. Stan nietrzeźwości kierowcy w pracy stanowi zawsze ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, niezależnie od rozmiaru strat, jakie kierowca w tym stanie wyrządził.
  2. Wykonywanie przez pracownika pracy na prywatnej budowie w czasie korzystania przez niego ze zwolnienia lekarskiego od pracy w zakładzie pracy stanowi nadużycie w zakresie korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego, które należy uznać za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.
  3. Samowolne niezgłoszenie się pracownika do pracy z uwagi na załatwianie spraw osobistych, bez uzyskania zgody ze strony kierownika zakładu pracy, jest kwalifikowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.
  4. Zarówno spożywanie alkoholu na terenie zakładu pracy i podczas pracy, jak i stawienie się pracownika do pracy w stanie nietrzeźwości stoją w sprzeczności z obowiązkiem sumiennej pracy, przestrzegania dyscypliny pracy oraz poszanowania określonego regulaminem porządku w zakładzie pracy, jest kwalifikowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.
  5. Stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych nakłanianie przez mistrza swych podwładnych do zeznawania nieprawdy w postępowaniu zmierzającym do ustalenia okoliczności i przyczyn rzekomego wypadku tego mistrza w drodze z pracy oraz usiłowanie mistrza wyłudzenia od zakładu pracy nienależnego odszkodowania z tytułu rzekomego wypadku w drodze z pracy do domu.
  6. Postępowanie pracownika w okresie niezdolności do pracy polegające na założeniu spółki, przyjęciu stanowiska prezesa zarządu i częstym kontaktowaniu się z zarządem w sprawach spółki stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych u macierzystego pracodawcy.
  7. Ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych zachodzi wówczas, gdy jego działanie lub zaniechanie cechuje wina umyślna lub rażące niedbalstwo. Nie jest nim pewne niedopełnienie obowiązków.
  8. Pozostawienie pojazdu bez opieki wraz z dokumentami pojazdu i przewożonego w nim towaru, stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.
  9. Nieobecność w pracy w ciągu dwóch dni czołowego pracownika, jakim w przedsiębiorstwie jest główny księgowy, spowodowana nadużyciem alkoholu lub niedyspozycją wskutek nadużycia alkoholu, stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.