Przysądzenie własności tytułem egzekucyjnym

Pytanie:

"Czy prawomocne postanowienie sądu o przysądzeniu nieruchomości (wydane w wyniku zakupu na licytacji komorniczej) jest wystarczającą podstawą prawna do przeprowadzenia eksmisji, czy też konieczne jest złożenie do sądu wniosku o opróżnienie lokalu mieszkalnego? Czy dłużnikowi, który utracił prawo do lokalu mieszkalnego (w wyniku licytacji komorniczej został on sprzedany) przysługuje prawo do lokalu socjalnego, czy też możliwe jest przeprowadzenie eksmisji do pomieszczenia zastępczego (zgodnie ze znowelizowanym KPC)? Czy osoba, która nie ma tytułu prawnego do zajmowanego przez siebie lokalu, może skutecznie zablokować wprowadzenie się do tego lokalu osoby wskazanej przez właściciela mieszkania? Czy były właściciel mieszkania, który utracił do niego prawo (zostało ono sprzedane na licytacji komorniczej), ma prawo zajmować to mieszkanie? "

Odpowiedź prawnika: Przysądzenie własności tytułem egzekucyjnym

Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności przenosi własność na nabywcę i jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności w katastrze nieruchomości oraz przez wpis w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów. Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności jest także tytułem egzekucyjnym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości.

W celu wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości należy złożyć wniosek do sądu, który wydał postanowienie o nadanie klauzuli wykonalności. Po nadaniu takiej klauzuli postanowienie będzie stanowić tytuł wykonawczy pozwalający na wprowadzenie nabywcy przez komornika w posiadanie nieruchomości. Komornik w pierwszej kolejności wyznacza byłemu właścicielowi termin do dobrowolnego opuszczenia lokalu. Po jego bezskutecznym upływie komornik rozpocznie odpowiednie czynności. Nastąpi faktyczne oddanie nieruchomości, przekazanie nabywcy środków ułatwiających władztwo (kluczy od mieszkania, dokumentów umożliwiających rozporządzanie nieruchomością). Nabywca musi brać czynny udział w tych działaniach.

O uprawnieniu do lokalu socjalnego orzeka sąd w wyroku eksmisyjnym. Orzekając o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, sąd nakazuje wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego. Wyroków sądowych nakazujących opróżnienie lokalu nie wykonuje się w okresie od 1 listopada do 31 marca roku następnego włącznie, jeżeli osobie eksmitowanej nie wskazano lokalu, do którego ma nastąpić przekwaterowanie. Osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego są obowiązane do dnia opróżnienia lokalu co miesiąc uiszczać odszkodowanie w wysokości czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika