Przystąpienie pełnomocnika do sprawy rozwodowej

Pytanie:

"Jestem w trakcie rozwodu. Przestaję sobie dawać radę z tym wszystkim i chciałabym skorzystać z pomocy adwokata albo radcy. Czy może to nastąpić już w toku prowadzonej sprawy? A jeśli zanim kogoś znajdę - sprawa się zakończy dla mnie niekorzystnie, czy też mogę wziąć pełnomocnika do tak zakończonej sprawy? "

Odpowiedź prawnika: Przystąpienie pełnomocnika do sprawy rozwodowej

Nie ma żadnych przeszkód w tym aby mogła Pani w toku sprawy udzielić pełnomocnictwa. Według art. 89 § 2 kodeksu postępowania cywilnego w toku sprawy pełnomocnictwo może być udzielone ustnie na posiedzeniu sądu przez oświadczenie złożone przez stronę i wciągnięte następnie do protokołu. Jest to wyjątek od ogólnej zasady zgodnie, z którą pełnomocnictwo powinno mieć formę pisemną dlatego, że pełnomocnik jest obowiązany przy pierwszej czynności procesowej dołączyć do akt sprawy dokument pełnomocnictwa z podpisem mocodawcy lub dołączyć uwierzytelniony odpis udzielonego pełnomocnictwa.

W pewnych kategoriach spraw wymagane jest pełnomocnictwo do prowadzenia poszczególnych spraw. Oznacza to umocowanie pełnomocnika do prowadzenia konkretnej sprawy. Zgodnie z art 426 kpc do reprezentowania strony w sprawie rozwodowej potrzebne jest pełnomocnictwo do prowadzenia takiej sprawy. Zakończenie sprawy w pierwszej instancji również nie stanowi przeszkody w ustanowieniu pełnomocnictwa.



Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika