Realizacja zapisu bankowego
Pytanie:
"Czy bank może zrealizować zapis na wypadek śmierci, jeżeli nie odbyło się jeszcze postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku?"
Odpowiedź prawnika: Realizacja zapisu bankowego
Kwota zapisu bankowego dokonanego przez spadkodawcę na rzecz określonej osoby nie wchodzi do majątku spadkowego. Istota zapisu bankowego polega na zobowiązaniu banku przez posiadacza rachunku (późniejszego spadkodawcę) do dokonania wypłaty określonej kwoty na rzecz oznaczonej osoby. Jest to dyspozycja wkładem na wypadek śmierci. Bank może, a nawet powinien dokonać wypłaty na żądanie uprawnionej osoby. Do zrealizowania przedmiotowej dyspozycji nie jest potrzebne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Kwota zapisu bankowego w ogóle do spadku nie wchodzi, więc postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku jej nie dotyczy. Kwotę zapisu bankowego bierze się tylko pod uwagę przy ustalaniu zachowku. Do uzyskania kwot z zapisu bankowego nie jest konieczne przeprowadzenie żadnego postępowania. Wystarczy, że uprawniona osoba, odpowiednio się legitymując, skieruje do banku roszczenie o wypłatę środków pieniężnych. Przepisy prawa bankowego reguluje przy tym kwestie ewentualnych wątpliwości i konfliktów. Jeżeli bowiem posiadacz rachunku wydał więcej niż jedną dyspozycję wkładem na wypadek śmierci, a łączna suma dyspozycji przekracza dopuszczalny limit (dwudziestokrotność miesięcznego wynagrodzenia), to dyspozycja wydana później ma pierwszeństwo przed dyspozycją wydaną wcześniej. Poza tym osoby, którym na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci wypłacono kwoty z naruszeniem powyższej zasady, są zobowiązane do ich zwrotu spadkobiercom posiadacza.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?